کد خبر 104248

استاندار نجف:

استاندار نجف اشرف با تاکید بر موضع شفاف آیت‌الله سیستان، نسبت به عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی، تصریح کرد: سفر پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان به نجف و دیدار با مرجع عالی عراق بیانگر اهمیت داخلی و خارجی این شهر مقدس است.

به گزارش بااقتصاد، لوی الیاسری، استاندار نجف اشرف در گفت و گو با پایگاه خبری «المعلومه» عراق اظهار کرد که موضع آیت الله سیستانی در مورد عادی سازی روابط با صهیونیست ها واضح است، بنابراین سخن گفتن در باره آغاز عادی سازی روابط از نجف غیر مسئولانه است.

این اظهارات به دنبال برخی ادعاهای رسانه ای آمده که سفر پاپ فرانسیس به عراق را به عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی مرتبط کرده بودند.

استاندار نجف گفت که پیام مرجع عالی دینی عراق آیت الله سیستانی کاملاً واضح بود و حاکی از این است که صحبت درباره شروع عادی سازی از نجف غیرمسئولانه است."

الیاسری افزود که آیت الله سیستانی مسیر ترویج کنندگان عادی سازی را قطع کرد و سفر پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان به نجف و دیدار با مرجع عالی عراق بیانگر اهمیت داخلی و خارجی این شهر مقدس است.

وی بیان کرد که آیت الله سیستانی تنها متعلق به شیعیان نیست و به همه ادیان و مذاهب تعلق دارد.

استاندار نجف گفت که آیت الله سیستانی و پاپ در مورد مسائل مهم مربوط به منطقه گفت و گو کردند.

سفر پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان به عراق که از روز جمعه با ورود به فرودگاه بین المللی بغداد شروع شد، بازتاب گسترده ای در رسانه های بین المللی و منطقه ای داشته است.

یکی از داغ ترین رویدادهای مربوط به این سفر، ملاقات پاپ با آیت الله سیستانی در منزل مرجعیت عالی شیعه در شهر مقدس نجف بود که تحلیل ها و برداشت های متفاوتی از آن صورت گرفت. 

پاپ در جریان این سفر که با استقبال رسمی نخست وزیر عراق در پای پلکان هواپیما همراه بود، با رئیس جمهوری عراق دیدار کرد و همچنین روز شنبه برای بازدید از ویرانه های شهر باستانی اور زادگاه حضرت ابراهیم و شرکت در آئین ویژه موسوم به دعای ادیان به ناصریه مرکز استان ذی قار رفت.

وی صبح امروز یکشنبه پیش از سفر به اربیل، در کلیسای ماریوسف بغداد مراسم عشای ربانی را برگزار کرد و از آنجا راهی اربیل مرکز کردستان عراق شد.

وی در اربیل با  استقبال مسعود بارزانی رهبر حزب دمکرات کردستان عراق و رئیس سابق این منطقه و نیز نیچروان بارزانی رئیس فعلی اقلیم کردستان عراق  روبه رو شد و بعد از دیدار با رهبران کرد راهی موصل مرکز استان نینوا شد./ ایرنا

 

ارسال نظر

تازه ها