کد خبر 115053

افزایش سرسام‌آور و لجام‌گسیخته بسیاری از کالاها و محصولات از ابتدای امسال، اقتصادی زار و نحیف ایران را وارد ابرچالش دیگری کرد که با رشد نرخ دلار، سرِ بازایستادن نداشت. دولت دوازدهم که در ماه‌های پایانی تصدی‌گری‌اش، تمامی مسایل خُرد و کلان کشور را به موضوع برجام و انتخابات گره زده بود، از مسایل اصلی و کلان کشور غافل شد، شاید هم خود را به خواب غفلت زده بود. ازاین‌رو، تورم انتظاری در کشور بیش‌تر از حد انتظار نمایان گشت و تمامی بخش‌های تولید، خدمات و مصرفی را در بر گرفت. این وضعیت تا اوایل شهریورماه جاری ادامه داشت اما با تعیین و استقرار کابینه جدید در دولت نوپای سیزدهم، هرچند برخی از موارد همچنان شعاری دنبال می‌شود اما به برخی از وعده‌های انتخاباتی در کمتر از یک‌ماه پس از تشکیل کابینه، جامه عمل پوشیده شد. کاهش قیمت در برخی از بازارها و محصولات ازجمله سیمان را باید در همین راستا ارزیابی کرد. حالا دولت با یک تجربه شیرین در کنترل قیمت‌ها، می‌خواهد بر سایر محصولات نیز نظارت دقیق‌تر و بهتری اعمال کند.

دولت به فراست دریافته است که برای  کنترل بازار محصولات و شفافیت در تولید و توزیع کالاها، بورس و بازار سرمایه تنها راهکار اجرایی و قابل اتکا محسوب می‌شود. چنانچه در سیمان هم از طریق بورس کالا توانست، بخش بزرگی از واسطه‌های غیر ضرور و عوامل افزایش قیمت را حذف و بازار را کنترل کند. شاید کمتر کسی انتظار آن را داشت -که سیمان دوباره به نرخ قبل از قطعی برق کارخانه‌ها که از ابتدای تابستان شروع شده بود- برگردد، اما این اتفاق افتاد!

حالا دولت جدید طعم شیرین شفافیت و نظارت درست همراه با کنترل بازارها را چشیده و این شیرینی را تنها از طریق بازار سرمایه امکان‌پذیر می‌داند. بنابراین، ادامه این مسیر در بزرگراه بازار سرمایه برای نظارت و کنترل نامحسوس سایر محصولات و کالاها، شرط عقلانیت است و دولت نیز این موضوع را به فراست دریافته و قصد ندارد زمین بازی را عوض کند. حذف قیمت‌گذاری دستوری از محصولات و کالاهایی که در بورس عرضه می‌شوند، شعار اصلی دولت برای ادامه این بازی است. چنانچه در هفته‌ها و روزهای اخیر بسیاری از مسئولان دولتی و مدیران بازار سرمایه نیز بر این مورد تاکید فراوان دارند.

سخنان دیروز محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس در حمایت تمام قد از سهامداران بازار سرمایه درراستای حذف قیمت‌گذاری دستوری محصولات را باید در همین زمینه ارزیابی و تحلیل کرد. رییس سازمان بورس در بخشی از سخنانش حتی صراحتا اعلام کرد که کسی حق دخالت (مخالفت) در این زمینه را ندارد و اگر منافع سهامداران مورد دست‌اندازی عده‌ای قرار گیرد، سازمان از طریق مراجع قضایی و اجرایی، موارد را پیگیری خواهد کرد. در ادامه دفاع تمام قد دهقان دهنوی از حذف قیمت‌گذاری دستوری در بورس، به اصلاحات و رفع اشکالات در بخش مقررات و سیاست‌های وضع شده نیز تاکید شده است.

مکمل این اظهارات حامیانه و تند رییس سازمان بورس، سخنان اخیر محمدصادق مفتح، قائم مقام وزیر صنعت، درباره قیمت‌گذاری جدید سیمان و فولاد است. به گفته وی براساس قانون، کالاها در بورس کالا از شمول قیمت‌گذاری خارج هستند و به بیان بهتر، قیمت‌ها در بورس دستور پذیر نیستند. وی تصریح می‌کند که سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت، ورود تمامی محصولات به بورس کالاست و خریداران عمده برای تهیه کالاهای مورد نیاز باید از طریق بورس کالا اقدام کنند. نکته آخر و فصل‌الخطاب در اظهارات مفتح، این جمله است که « این اقدام و سیاست وزارت صنعت بدین معناست که نمی توان قیمت‌ها را در بورس کالا به صورت دستوری تعیین کرد.»

مولود غلامی- روزنامه‌نگار بازار سرمایه

 

ارسال نظر

تازه ها