کد خبر 114505

سهام عدالت، گرفتار در پیچ‌وخم بی‌عدالتی!

در پانزهمین سال تخصیص سهام عدالت به 6 دهک از اقشار کم‌درآمد جامعه، حکم حکومتی مبنی بر آزادسازی معاملات برای صاحبان این سهام صادر شد و حالا پس از گذشت 15 ماه از صدور این حکم، سهام عدالت همچنان در چنبره بی‌عدالتی گرفتار شده است.

دولت دوازدهم در بحبوحه آزادسازی سهام عدالت در اردیبهشت 99، درحالی‌که سرگرم برنامه‌ریزی و اجرای پروژه تامین کسری بودجه از بازار سرمایه بود، برای آزادسازی سهام عدالت به تکاپو افتاد اما حرکت‌های ایذایی وزیر اقتصاد وقت، تنها به تشکیل و پذیرش چند شرکت سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت منجر شد و برخی از سهام‌داران عدالت در هفته‌های نخست توانستند بخشی از سهام‌شان را بفروشند. تخصیص سهام عدالت در دولت نهم، با اهداف فقرزدایی و گسترش عدالت در جامعه انجام گرفت اما پس از گذشت حدود 16 سال، سهامداران به بهانه‌های مختلف هنوز اختیار معامله سهام‌شان را ندارند درحالی‌که، بجز شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت تهران، البرز و سمنان، سایر شرکت‌های استانی در بازار سرمایه پذیرش شده‌اند و مجامع عمومی را نیز برگزار کرده‌اند!

هفته گذشته، محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس اوراق بهادار، اعلام کرد که «هیچ برنامه‌ای برای آزادسازی معاملات سهام عدالت به‌صورت خُرد وجود ندارد اما فروش بلوکی سهام عدالت، برقرار است.» این اظهارات رییس سازمان بورس با مخالفت کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت مواجه شد و اکبر حیدری، سخنگوی این کانون، فروش بلوکی سهام عدالت را خلاف قانون دانست و تصریح کرد که « فروش بلوکی موجب تسلط سرمایه‌داران بر سهام عدالت می‌شود که خلاف منویات رهبری در نامه 26 خرداد 99 مبنی بر آزادسازی عمومی سهام عدالت است.»

به گفته حیدری، فروش بلوکی سهام عدالت از طریق کارگزاری‌ها، حق مالکیت سرمایه‌گذارانی که مستقیما مدیریت پرتفوهای‌شان را برعهده گرفته‌اند، را محدود می‌کند، بنابراین تقاضاهای تجمیع‌شده برای فروش سهام عدالت باید لغو و سهامدارانی که درخواست فروش سهام عدالت را دارند باید مانند سهامدارانی حقیقی بورس، از این امکان برخوردار شوند.»

این‌درحالی‌است که دولت دوازدهم طرح‌هایی مانند ارایه کارت اعتباری برای سهامداران عدالت را در نظر گرفته بود اما با به انفعال کشاندن شرکت‌های تعاونی سهام عدالت، سعی کرد مدیریت این سهام را همچنان در اختیار خود نگه‌ دارد! جنجال‌های انتخاباتی برای هیات‌مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت که با اطلا‌ع‌رسانی به‌موقع خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی ناکام ماند، نمونه بارز این دخالت‌هاست.

به‌نظرمی‌رسد، حالا با پایان کار دولت دوازدهم و بر سر کار آمدن دولت جدید که رویکرد عدالت‌محورانه دارد، همچنین احتمال تغییراتی در بازار سرمایه، وزیر اقتصاد و رییس شورای عالی بورس، برنامه‌های مدونی برای آزادسازی کامل سهام عدالت و فروش و مدیریت این سهام توسط تمامی سهامداران در دست داشته باشد. برگزاری انتخابات هیات‌مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت در راس این برنامه‌ها قرار دارد.

ناگفته نماند که بازار سرمایه و به‌ویژه سهامداران 50 میلیونی سهام عدالت، نقش ویژه‌ای در انتخاب رییس دولت سیزدهم و حتی وزیر اقتصاد ایفا کرده‌اند و بی‌راه نیست اگر بگوییم که این دولت و وزیر اقتصادش به بورس و سهامداران عدالت، بدهکارند. آینده نشان خواهد داد که دولت چگونه و با چه روش‌های حمایتی می‌تواند بدهکاری‌ به بازار سرمایه و سهامداران خُرد را تسویه کند.

مولود غلامی- روزنامه‌نگار بازار سرمایه

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها