کد خبر 114318

کشف قیمت، مکانیسم اصلی و شفاف برای عرضه محصولات و کالاها در تمامی بورس‌های جهان به‌شمار می‌رود و بر همین اساس، کالاهایی که مشمول حمایت‌های یارانه‌ای دولت‌ها و همچنین تعیین قیمت می‌شوند، جایی در بورس کالایی ندارند. هرچند این اتفاق در بورس کالای ایران مسبوق به سابقه است و برخی از کالاهایی که توسط دولت قیمت‌گذاری می‌شوند نیز تجربه عرضه در بورس را دارند مانند برخی محصولات پتروشیمی‌ها ازجمله اوره که ظاهرا دولت این نقص را با ارایه خوراک ارزان و یا تعهدات دیگر، برطرف می‌کند!

موضوع عرضه خودرو در بورس کالا که بررسی نهایی طرح آن در دست نمایندگان مجلس و کمیسیون‌های مربوط است، از یک‌سو خودروسازان که خواستار حذف قیمت‌گذاری دستوری هستند، در مقابل سازمان‌ها و نهادهای دولتی تصمیم‌گیر قرار دارند و از سوی دیگر مجلس‌ به‌ نمایندگی از سوی مردم و مصرف‌کنندگان ایستاده‌اند. مدیران بازار سرمایه را هم باید به این چندضلعی اضافه کنیم. سخنان اخیر محمدعلی دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس، مبنی بر «حذف قیمت‌گذاری دستوری، شرط ورود خودرو به بورس کالاست» را هم باید در همین راستا ارزیابی کرد. دهنوی هرچند ابتدا برای عرضه خودرو در بورس کالا شرط گذاشته است اما در ادامه صحبت‌هایش، تبصره‌ «رفع مشکل قیمت‌گذاری از طریق عرضه در بورس کالا» را هم متذکر می‌شود و می‌گوید اگر راهکار دیگری وجود نداشته باشد، عرضه خودرو در بورس کالا را به شرط وضع مقررات جدید و پایان دادن به قیمت‌گذاری دستوری، خواهند پذیرفت.

در همین‌حال، سخنان اخیر فاطمی‌امین، وزیر صنعت که کارنامه خودروسازان را قابل دفاع نمی‌داند و طرح افزایش تیراژ تولید خودرو با تارگت 3 میلیون دستگاه را تا سال 1404 در دست دارد، هم قابل اعتناست.

با نگاهی به عملکرد خودروسازان و قطعه‌سازان در میان شرکت‌های بورسی، این شرکت‌ها زیان‌ده‌ترین صنایع بورسی در سال‌های اخیر محسوب می‌شوند. از تعداد 34 شرکت خودرویی حاضر در بازار سرمایه، 5 شرکت با 120 درصد منفی، زیان‌ده هستند، گرچه در یکی‌دوسال اخیر وضعیت این صنایع کمی بهبود یافته اما خودروسازان و قطعه‌سازان، تنها صنعتی هستند که مجموع سود خالص‌شان منفی بوده است.

با این تفاسیر و با توجه به عملکرد منفی صنایع خودروساز و قطعه‌ساز، می‌توان نگرانی‌های رییس سازمان بورس برای عرضه خودرو در بوس کالا را درک کرد. بنابراین، ورود مشروط خودرو به بورس کالایی ایران که در بیش از یک‌دهه فعالیتش، عملکرد نسبتا مناسب و مثبتی بجا گذاشته است، باید دغدغه تمامی فعالان و مدیران بازار سرمایه باشد.

مولود غلامی- روزنامه‌نگار بازار سرمایه

 

ارسال نظر

تازه ها