کد خبر 112158

برگزاری مجامع عمومی همواره یکی از مسایل چالش برانگیز شرکت‌های بورسی بوده است و سهامداران خُرد برای حضور در مجامع عمومی شرکت‌هایی که بیش‌تر در پایتخت و یا مراکز استان‌ها برگزار می‌شود، با مشکلاتی مواجهند.

 برگزاری مجامع به‌صورت الکترونیک و آنلاین، در سال‌های اخیر به‌عنوان یکی از راهکارهای مناسب برای حضور تمامی سهامداران، بدون محدودیت توسط برخی مراجع و مدیران مربوط اعلام می‌شد اما با اپیدمی کروناویروس در یک‌ونیم سال اخیر، سازمان بورس هم فرصت را مغتنم شمرد و در اردیبهشت‌ماه گذشته، سازوکار و دستورالعمل برگزاری مجامع الکترونیکی را ابلاغ کرد. گرچه برخی از شرکت‌ها هنوز زیرساخت‌های لازم برای برگزاری مجامع آنلاین را ندارند اما بسیاری از شرکت‌ها با فراهم کردن این زیرساخت‌ها، مجامع عمومی سال مالی منتهی به اسفند 99 را به‌صورت آنلاین برگزار کردند.

برگزاری مجامع آنلاین مزایا و معایبی نیز دارد به‌ویژه در کشور ما که هنوز اینترنت آزاد محل مناقشه دولت‌ها و مطالبات عمومی است و احتمال محدودیت‌ها و یا حتی قطعی اینترنت و فیلترینگ برخی شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام که یکی از راه‌های برگزاری مجامع آنلاین است، وجود دارد. بنابراین، فارغ از معایب و مزایای برگزاری مجامع آنلاین توسط شرکت‌های بورسی -که یک مبحث مفصل است- چالش اصلی و آینده این راهکار حتی در شرایط و محدودیت‌های بهداشتی (کرونا)، ایجاد زیرساخت‌های اینترنت آزاد و دسترسی عمومی به آن بدون مشکل اتصال و سایر مسایل فنی محسوب می‌شود.

تعطیلات اخیر و سه‌روزه بازارهای سهام تهران در فصل برگزاری مجامع که بدون اطلاع قبلی و غیرمترقبه اعلام شده بود، شرکت‌ها را برای برگزاری مجامع با مشکلاتی مواجه کرد. برخی از شرکت‌ها که از قبل، برگزاری مجامع آنلاین را در دستور کار قرار داده بودند، مشکل چندانی نداشتند. البته قطعی اینترنت، دسترسی سهامداران را به حضور برخط در مجامع الکترونیکی نیز محدود کرد.

در همین راستا، شرکت فرابورس ایران با راه‌اندازی سامانه دیدار، برگزاری مجامع آنلاین را برای شرکت‌های حاضر در این بازار، تسهیل کرد تا با مشارکت حداکثری سهامداران از سراسر کشور و امکان حضور برخط آنها، به شفافیت و دقت بیش‌تر در برگزاری مجامع آنلاین کمک کند. کاهش هزینه‌های برگزاری برای شرکت‌های فرابورسی از طریق این سامانه، هدف دیگر فرابورس بود. این اقدام، هرچند مناسب است اما کافی نیست و سایر شرکت‌های بورسی نیز باید تمهیداتی را در این زمینه فراهم کنند و در اختیار شرکت‌ها و سهامداران قرار دهند.

به‌هرروی، در هفته گذشته برخی از شرکت‌های بزرگ مانند فملی و برخی شرکت‌های پالایشی مجامع عمومی‌شان را به صورت آنلاین برگزار کردند که با مشکلاتی هم مواجه شد و اعتراض سهامداران را نیز درپی داشت. این فرصت می‌تواند برای شرکت‌های حاضر در بازارهای سهام تهران، مغتنم همراه با آزمون و خطا باشد و سرفصل جدیدی را برای برگزاری تمامی مجامع عمومی و فوق‌العاده شرکت‌ها در بازار سرمایه ایران رقم بزند، اگر با نظارت درست و دقیق سازمان بورس و سایر سازمان‌ها و مراجع مسئول انجام شود.

تهیه و تنظیم: مولود غلامی

 

 

ارسال نظر

تازه ها