کد خبر 111319

هفته گذشته ستاد تنظیم بازار و شورای قیمت‌گذاری محصولات استراتژیک، سرانجام رای به افزایش نرخ شیر خام دادند و قیمت 6400 تومانی را برای هر کیلوگرم شیر خام تعیین کردند. طبق مصوبه اخیر دولت، صادرات شیر خشک، کره، روغن حیوانی، فراورده‌های لبنی و دام زنده، آزاد اعلام شد. با افزایش نرخ شیر خام، قیمت فراورده‌های لبنی نیز با 70 درصد رشد مواجه خواهند شد و باتوجه به حضور برخی از صنایع دامپروری، کشاورزی و لبنی در بازار سرمایه، رشد قیمت سهام این شرکت‌ها را درپی خواهد داشت. البته 10 قلم از فراورده‌های لبنی مشمول قیمت‌گذاری دولتی هستند اما این محصولات نیز شامل افزایش قیمت مطابق نرخ جدید شیر خام، به‌عنوان ماده اولیه، می‌شوند. به‌نظر می‌رسد با این میزان افزایش نرخ شیر خام، دولت بیش‌تر درپی اجرای برنامه حذف قیمت‌گذاری و تعیین قیمت‌ها با مکانیسم عرضه و تقاضاست.

به‌هرروی، افزایش نرخ شیر خام تاثیر مثبتی روی شرکت‌ها و صنایع مربوط و مرتبط در بورس می‌گذارد هرچند برخی از کارشناسان معتقدند که این تاثیر برای بورس چندان ملموس نخواهد بود؛ هم به دلیل حجم و تعداد کم شرکت‌های دامپروری و لبنی در بازار سرمایه و هم به دلیل افزایش قیمت نهاده‌های دامی و خوراک دام که بخش بزرگی از آن وارداتی و وابسته به نرخ دلار است.

درمقابل، برخی از تحلیلگران و فعالان بازار سرمایه، رشد 70 درصدی قیمت فراورده‌های لبنی را مثبت ارزیابی و پیش‌بینی می‌کنند که با افزایش EPS و سودآوری و همچنین گردش مالی این شرکت‌ها ارزش سهام آنها نیز در بورس رشد خواهد کرد. بر همین اساس، بخشی از سرمایه‌گذاری‌ها به سمت خرید سهام این شرکت‌ها سوق می‌یابد.

البته این موضوع مهم را هم نباید نادیده گرفت که افزایش قیمت لبنیات، کاهش فروش مقداری محصولات لبنی را درپی خواهد داشت و جامعه مصرف‌کننده معمولا پس از هر افزایش نرخ، چند روز نسبت به خرید محصولات واکنش منفی نشان می‌دهد، به‌ویژه درباره لبنیات که در سال‌های گذشته نیز شاهد برپایی کمپین‌های منفی در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی بودیم. کاهش قدرت خرید مردم، پاشنه آشیل صنایع لبنی در مقابل افزایش نرخ محصولات محسوب می‌شود که سایه‌روشن آن در صنایع بورسی نیز قابل رویت است.

ذکر این نکته هم ضروی است که برخلاف دهه‌های گذشته، صنایع لبنی ایران در سال‌های اخیر متاثر از عوامل مهمی مانند قیمت‌گذاری دستوری محصولات لبنی، افزایش قیمت نهاده‌های دامی و تاثیر مستقیم نرخ دلار بر آن، سود کم، محدودیت‌های صادراتی و کاهش مصرف داخلی شاهد سرمایه‌گذاری‌های مناسبی نبوده‌ است.

درمجموع و با در نظر گرفتن تمامی ابعاد و زوایای مثبت و منفی تاثیر افزایش نرخ شیر خام بر صنایع مرتبط بورسی، رشد 70 درصدی محصولات لبنی، قطعا پیش‌بینی سود (EPS) شرکت‌های لبنی و دامپروری را در عملکرد ماهانه و همچنین 6 ماهه شرکت‌ها افزایش می‌دهد و بخشی از بازار سرمایه را برای خرید سهام این دسته از شرکت‌ها مشتاق‌تر می‌کند.

همچنین تاثیر غیر مستقیم مصوبه اخیر دولت مربوط به قیمت 6400 تومانی شیر خام -که همراه با مجوز صادرات برای برخی محصولات و فراورده‌های لبنی، ازجمله شیر خشک است- را باید در ارزیابی عملکرد شرکت‌های لبنی لحاظ کرد. با ایجاد کارخانه‌های شیر خشک و صادرات این محصول در سال‌های اخیر حتی در دوران تحریم –که شامل محصولات غذایی و دارویی نمی‌شود- بخش بزرگی از مازاد داخلی شیر به شیر خشک تبدیل و صادر شده است.

نکته آخر و مهم این‌که افزایش نرخ شیر خام و رشد 70 درصدی قیمت محصولات لبنی، در راستای تورم انتظاری است که بسیاری از تحلیلگران و فعالان اقتصادی هم پیش‌بینی کرده بودند. ازآنجایی‌که رشد شاخص بورس ارتباط تنگاتنگی با رشد نرخ تورم دارد، بنابراین عوامل افزایش ارزش سهام شرکت‌های لبنی و دامپروری در بورس، بیش‌تر از مولفه‌های منفی آن است و آینده این سهم‌ها روشن به‌نظر می‌رسد. بنابراین، تاثیر افزایش نرخ شیر خام و رشد 70 درصدی قیمت محصولات لبنی بر صنایع بورسی را باید با هر دو جنبه مثبت و منفی بررسی کرد.

 

تهیه و تنظیم: مولود غلامی

 

 

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها