کد خبر 103944

ریزش و اُفت بازار سهام به روال سنتی هر سال در اسفندماه، شایع است اما ریزش‌های اسفندماه امسال کمی تفاوت دارد، از این نظر که بازار پیش از اسفندماه هم در مسیر کاهشی قرار داشت.به نظر می‌رسد بورس اسفندماه را هم به همین‌گونه و با رخوت و رکود حاکم، سپری خواهد کرد.

مهدی ساسانی، تحلیلگر ارشد و مدرس بازار سرمایه

ریزش و اُفت بازار سهام به روال سنتی هر سال در اسفندماه، شایع است اما ریزش‌های اسفندماه امسال کمی تفاوت دارد، از این نظر که بازار پیش از اسفندماه هم در مسیر کاهشی قرار داشت. وقتی بازار به دلایلی مانند تسویه اعتباری شرکت‌ها، کاهش گردش مالی در ماه‌های پایانی سال و فشار فروش، در روند نزولی قرار می‌گیرد بخشی از یونیت‌های صندوق‌ها ابطال می‌شوند و صندوق‌ها نیز گاهی در سمت فروشنده می‌ایستند. بخش دیگر هم مربوط به تمرکز دولت بر فروش بیش‌تر اوراق بدهی در آخرین ماه 99 است. فروش روزانه 6 تا 10 هزار میلیارد تومان اوراق بدهی نشان می‌دهد که گویا دولت بازارهای دیگر را به‌نوعی در رکود نگه داشته است تا از این طریق بتواند تقاضا را برای اوراق بدهی با استفاده از ابزارهای موجود بورس، افزایش دهد.

حال اگر همین سه عامل فوق را کنار هم قرار بدهیم، به مولفه اصلی براری دور کردن بازار سرمایه از طراوت و پویایی همیشگی می‌رسیم که در ماه‌های اخیر با آن مواجهیم. به این عوامل، گزینه تغییر دامنه نوسان را هم باید بیفزاییم که رفتار اصلاحی بازار سهام با اجرای دامنه نوسان نامتقارن و 2درصدی کردن نوسان در سمت منفی، کُندتر و زمان‌بر شده است.

در نتیجه و با لحاط کردن تمامی مولفه‎‌های تاثیرگذار، به نظر می‌رسد بازار سهام باید اسفندماه را به همین‌گونه و با رخوت و رکود حاکم، سپری کند، تا پس از برطرف شدن برخی عوامل فوق و کاهش فشار فروش، برای سال 1400، امید بیش‌تری به بازگشت بازار در مسیر صعودی و روند عادی داشته باشیم.

بنابراین، برای بازار سهام در بهار 1400 روند مثبت و روبه‌رشد را متصور هستم، به‌ویژه از خرداد و تیرماه که مجامع شرکت‌های EPS محور برگزار می‌شود و تقسیم سود می‌کنند، بخشی از قیمت‌های کنونی پوشش داده خواهد شد. همچنین شرکت‌های کامادیتی محور مانند: فلزی‌ها، سنگ‌آهنی‌ها و پتروشیمی‌ها نیز با توجه به قیمت‌های جهانی، گزارش‌های خیلی خوبی ارایه می‌دهند و در کانون توجه خریداران قرار خواهند گرفت.

مصاحبه و تنظیم: مولود غلامی

 

 

ارسال نظر

تازه ها