کد خبر 116223

قیمت نفت در اولین روز معاملات هفته و در آستانه نشست اوپک پلاس با افت قیمت مواجه شد و از اوج قله چند سال اخیر خود عقب‌نشینی کرد.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت نفت در معاملات امروز آسیا در آستانه برگزاری نشست اوپک پلاس و تصمیم‌گیری درباره میزان عرضه نفت به بازارها با افت مواجه شد.

قیمت نفت برنت در معاملات امروز افت 0/2 درصدی داشته و به هر بشکه 79 دلار و 6 سنت رسید  و این در حالیست که قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا با افت نزدیک به 0/3 درصدی اکنون حوالی 75 دلار در هر بشکه معامله می‌شود.

هفته گذشته قیمت نفت آتی در نتیجه ریکاوری اقتصاد جهانی و همچنین گمانه‌زنی‌ها مبنی بر افزایش تدریجی عرضه نفت به بازارها به روال قبل، از مرز 80 دلار عبور کرد و به بالاترین حد سه سال اخیر خود رسید.

امروز دوشنبه قرار است کشورهای عضو اوپک پلاس نشستی برگزار کنند تا در مورد میزان عرضه نفت به بازارها تصمیم‌گیری کنند. برخی از کشورهای بزرگ واردکننده نفت از جمله ایالات متحده و هند به کشورهای عضو اوپک فشار کرده‌اند که تولید خود را افزایش دهند تا از قیمت نفت در بازار بکاهند.

 اوپک پلاس در جولای 2021 تصمیم گرفت که هر ماه روزانه 400 هزار بشکه به تولید خود اضافه کند  و این فرآیند تا آوریل 2022 ادامه خواهد داشت. اما اکنون برخی از خبرها حاکی از این است که ممکن است کشورها این میزان عرضه را افزایش دهند.

منابع اوپک به خبرگزاری‌ها گفته‌اند که این سازمان در حال ارزیابی شرایط بازار جهانی نفت است و این که آیا این میزان عرضه کافی است یا اینکه نیاز به افزایش عرضه بیش از این مقدار است. برخی از تحلیل‌گران بر این عقیده هستند که افزایش کمتر از 600 هزار بشکه در روز طی ماه‌های آتی باعث می‌شود که قیمت نفت همچنان به روند صعودی خود در بازار ادامه دهد.

نشست اوپک پلاس در حالی برگزار می‌شود که کشورهای اروپا و ایالات متحده با یکی از بحران‌های بزرگ اخیر خود در حوزه تامین گاز طبیعی به سر می‌برند به طوری که قیمت این محصول رشد 300 درصدی را تجربه کرده و اکنون هر بشکه 200 دلار معامله می‌شود.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها