کد خبر 112780

کمیسیون دولتی مس شیلی منتشر کرد

طبق گزارش کمیسیون دولتی مس شیلی تولید معدن کودلکو در ماه ژوئن امسال رشد نزدیک به 15 درصدی نسبت بعه مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده و این در حالیست که معدن مس اسکاندیدا نیز در همین بازه زمانی افت بیش از 21.5 دصدی را ثبت کرده است.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، کمیسیون دولتی مس شیلی «کوچیلکو» در گزارشی اعلام کرد تولید مس در معدن شرکت کودلکوی شیلی که یکی از بزرگترین معادن مس در جهان محسوب می‌شود در ماه ژوئن سال 2021 نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد نزدیک به 15 درصدی را تجربه کرده و به 151 هزار و 600 تن رسید و این در حالیست که از ابتدای امسال تاکنون تولید مس این معدن رشد 6.8 درصدی داشته است.

از طرف دیگر اما اوضاع در معدن مس اسکاندیدا متعلق به شرکت استرالیایی BHP کاملا متفاوت است و برای 11 امین ماه متوالی این معدن افت تولید را ثبت کرد. طبق گزارش کمیسیون دولتی مس میزان مس تولید شده در ماه ژوئن امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت بیش از 21.5 درصدی داشته و به 82 هزار تن رسید و این در حالیست که در نیمه اول امسال تولید این معدن 15 درصد کاهش یافته است.

معدن مس اسکاندیدا با شروع ویروس کرونا بخشی از فعالیت‌های عملیاتی خود را تعطیل کرد و محدودیت‌های شدیدی را وضع کرد که منجر به کاهش تولید کاتد مس این شرکت شد و باعث افت تولید برای یازدهمین ماه متوالی شد.

معدن مس «کولاهوسی» که یک «جوینت ونچر» متشکل از دو شرکت «گلنکور» و «آنگلو آمریکن» است افت 6.7 درصدی تولید در ماه ژوئن را نشان داد. میزان تولید این شرکت در ماه ژوئن امسال 53 هزار و 900 تن بوده در حالی که در شش ماهه اول سال میزان تولید این صندوق مشترک افزایش 2.7 درصدی داشته است.

طبق اعلام کمیسیون دولتی مس کل تولید کشور شیلی در ماه ژوئن رشد 2.3 درصدی داشته و به 447 هزار و 300 تن رسیده است.  

از مدت‌ها قبل کارگران معدن مس اسکاندیدای شیلی در اعتراض به حقوق و دستمزد دست به اعتصاب زدند و مذاکرات اتحادیه کارگران با مقامات شرکت BHP به نتیجه نرسیده و اکنون دولت شیلی وساطت مذاکرات را برعهده دارد. طبق بررسی‌ها در صورتی که توافقی حاصل نشود و اعتصاب ادامه یابد سالانه 1 میلیون و 200 هزار تن از تولید جهانی مس آب خواهد رفت که می‌تواند به رشد عظیم قیمتی این فلز سرخ شود.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها