کد خبر 111426

قیمت نفت در نتیجه اختلافات بین کشورهای اوپک پلاس به ویژه مخالفت کشور امارات با پیشنهاد کشورهای دیگر مبنی بر تمدید توافق کنونی میزان تولید به مدت 8 ماه، در معاملات اولین روز هفته بازارهای آسیایی با افت مواجه شد.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت نفت در معاملات اولین روز هفته در بازار آسیا با افت اندک قیمت مواجه شده است. عرضه نفت در سایه اختلافات اعضای اوپک پلاس بر سر میزان افزایش تولید همچنان مبهم است و کشورها هنوز به این توافق نرسیده‌اند که آیا عرضه نفت به بازار را از ماه آگوست به بعد افزایش دهند یا خیر.

قیمت آتی نفت برنت در معاملات امروز بازار آسیا با افت نزدیک به 0/2 درصد به هر بشکه 75 دلار و 41 سنت و نفت آتی آمریکا در بورس کالای نیویورک نیز با کاهش 0/1 درصدی به هر بشکه 74 دلار و 45 سنت رسیده است.

اختلاف بین اعضای اوپک پلاس بر سر میزان افزایش تولید بعد از آگوست همچنان از هفته گذشته تاکنون ادامه دارد. امارات متحده عربی با پیشنهاد کشورها مبنی بر تمدید توافق کنونی میزان عرضه نفت بازار به مدت 8 ماه مخالفت کرده و همین امر احتمال ایجاد یک جنگ قیمتی را فراهم کرده است.

«گروه بانکی استرالیا و نیوزیلند» در یادداشتی عنوان کرد عدم قطعیت در حال حاضر به دلیل ابهام در میزان تولید آینده کشورهای عضو اوپک پلاس بر بازار حاکم است. ... در نبود یک توافق‌نامه میزان تولید کشورها همچنان در سطح کنونی باقی خواهد ماند که این خود باعث فزونی تقاضای نفت بر میزان عرضه و رشد بیشتر قیمت‌ها خواهد شد.

از طرف دیگر طبق گزارشی که هفته گذشته مؤسسه اطلاعات انرژی آمریکا منتشر کرد میزان ذخایر نفت آمریکا با کاهش معادل 8 میلیون بشکه مواجه شده که این خود محرک افزایش قیمت در آینده خواهد بود.

وزرای مالی کشورهای گروه 20 در بیانیه‌ای روز شنبه در شهر ونیز ایتالیا اعلام کردند جهش کرونای دلتا و سرعت انتقال این ویروس و از طر ف دیگر سطح پایین واکسیناسیون در برخی از کشورها ریکاوری اقتصاد جهانی را با تهدید مواجه کرده است. افزایش تعداد مبتلایان به ویروس در تعدادی از کشورها باعث وضع دوباره محدودیت‌ها شده که می‌تواند چشم‌انداز تقاضای نفت را با ابهام مواجه کند.  

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها