کد خبر 109616

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در پایان معاملات دیروز با ۱۷ سنت افزایش به ۷۲ دلار و ۶۹ سنت رسید.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به‌دنبال بهبود چشم‌انداز تقاضای جهانی همزمان با افزایش تعداد واکسینه‌شدگان در کشورهای جهان قیمت نفت روز جمعه سومین افزایش هفتگی متوالی را به ثبت رساند و به بالاترین رقم چند سال گذشته رسید.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال در پایان معاملات دیروز با 17 سنت افزایش به 72 دلار و 69 سنت رسید. نفت برنت رشد هفتگی یک‌درصدی را تجربه کرد.

قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا هم در پایان معاملات روز جمعه با 62 سنت افزایش به 70 دلار و 91 سنت رسید که بالاترین رقم پایانی از اکتبر 2018 تاکنون بود. نفت خام آمریکا این هفته را با 1.9 درصد افزایش به پایان برد.

فیل فلین تحلیلگر بازار نفت در مؤسسه پرایس فیوچرز در شیکاگو اظهار داشت: «تقاضا سریعتر از حد انتظار در حال ترمیم است و ما شاهد عرضه بیشتر برای پاسخ گفتن به تقاضای فزاینده خواهیم بود.»

آژانس بین‌المللی انرژی در جدیدترین گزارش ماهانه خود اعلام کرد، سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدانش موسوم به اوپک‌پلاس برای پاسخ گفتن به تقاضا که احتمالاً تا پایان 2022 به سطح قبل از بحران کرونا خواهد رسید، باید تولید خود را افزایش دهند.

آژانس اضافه کرده است: «اوپک‌پلاس باید برای تأمین مورد نیاز عرضه در بازار شیرهای نفت را باز کند.»، بر این اساس در سال 2022 میلادی 24 کشور عضو اوپک‌پلاس باید تولید نفت خود را 1.4 میلیون بشکه نسبت به هدف‌گذاری جولای 2021 تا مارس 2022 افزایش دهند.

بانک آمریکایی گلدمن ساکس گفته است انتظار دارد قیمت جهانی نفت در تابستان امسال و همزمان با تقویت فعالیت‌های اقتصادی به رقم 80 دلار برسد.

آمارها نشان می‌دهد به‌دنبال افزایش جمعیت واکسینه‌شدگان، حجم تردد خودروها در آمریکای شمالی و بخش‌هایی عمده از اروپا در حال بازگشت به سطح قبل از کروناست./تسنیم

ارسال نظر

تازه ها