کد خبر 106202

طبق گزارش نشریه متال بولتن قیمت سنگ‌آهن در معاملات روز جمعه به هر تن 187 دلار رسید که بالاترین قیمت 10 سال اخیر این ماده اولیه تولید فولاد محسوب می‌شود.

به گزارش بخش بین‌الملل پایگاه خبری بااقتصاد، قیمت سنگ‌آهن در معاملات روز جمعه با وجود وضع محدودیت‌های وارداتی چین به دلیل سیاست‌های زیست‌محیطی به روند صعودی خود در روزهای اخیر ادامه داد.

مقامات شهر تانگشان چین که بزرگترین ایالات فولادساز کشور است، ماه گذشته اعلام کردند کارخانجاتی را که محدودیت‌های زیست‌محیطی وضع شده توسط دولت را رعایت نکرده‌اند، مجازات خواهند شد.

طبق ارزیابی نشریه متال بولتن، قیمت سنگ‌آهن 62 درصد در بنادر شمالی چین (سی اف آر کینگدائو) روز جمعه هر تن 178 دلار و 43 سنت معامله شد که بالاترین قیمت سنگ آهن عیار 62 درصد از سال 2011 تاکنون محسوب می‌شود.

همچنین سنگ‌آهن عیار 65 درصد برزیل نیز به هر تن 211 دلار رسید که در نوع خود یک رکورد دیگر محسوب می‌شود.

«وارن پَترسون« رئیس بخش استراتژی کامودیتی‌ها در یانک ING در سخنانی گفت «حاشیه سود فولاد در چین در حال حاضر حتی با وجود محدودیت‌های تانگشان بسیار جذاب است و سایر تولیدکنندگان به دنبال این هستند که عملکرد خود را افزایش دهند».

«پترسون» همچنین در ادامه سخنان خود عنوان کرد «حاشیه سود قوی‌تر به همراه تمرکز روی کاهش آلایندگی در چین مسیر را برای تقاضای سنگ آهن با درجه خلوص بالا هموار کرده است. این موضوع خود را در نرخهای پرمیوم سنگ‌آهن با درجه خلوص بالا که اخیرا افزایش یافته است، منعکس می‌کند».

«لیندون فاگان» تحلیل‌گر بانک سرمایه‌گذاری «جی پی مورگان» در واکنش به سخت‌گیری سراسری دولت چین در بحث فولاد (نه فقط در منطقه تانگشان)  گفت با وجود حاشیه سود خالص فولاد سایر مناطق در حال افزایش تولید خود هستند.

طبق گزارش «ایندکس باکس» پیش‌بینی می‌شود مصرف جهانی فولاد در سال 2021 نسبت به سال 2020 رشد 4.1 درصدی را تجربه کند و به همین دلیل قیمت سنگ‌آهن با توجه به افت عرضه معادن بزرگ افزایش یافته است.  

بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس پیش‌بینی کرده بازار در نیمه دوم سال 2021 به دلیل افزایش صادرات برزیل با مازاد عرضه روبرو خواهد شد و اعلام کرد قیمت هر تن سنگ‌آهن در سه ماهه چهارم سال 2021 به 110 دلار کاهش خواهد یافت و در سال 2022 نیز قیمت هر تن سنگ‌آهن به 100 دلار خواهد رسید.

انتهای خبر

 

ارسال نظر

تازه ها