کد خبر 97217

درصد سود تقسیمی (DPS) نوعی سود تقسیمی است که هر ساله بین سهامداران در مجمع سالانه شرکت به ازای هر سهم تقسیم می شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، سود تقسیمی یا همان Dps مخفف جمله dividend per share است که به میزان سود نقسیمی بین سهامداران در مجمع سالانه هر شرکت گفته می شود.dps  بخشی از eps است. درآمد کل شرکت هیچ وقت به صورت کامل بین سهامداران تقسیم نمی‌شود، بلکه بخشی از آن به عنوان سود انباشته و یا نقدینگی در حساب شرکت باقی می ماند. شرکت ها در تقسیم سود روش های متفاوتی دارند، بعضی شرکت ها سود بیشتری رابین سهامداران خود تقسیم و بخش کوچکی را به جریان نقدینگی شرکت تبدیل می کنند و بعضی شرکت ها برعکس عمل کرده و بیشترین میزان سود را به بخش نقدینگی وارد کرده و درصد کمی از آن را بین سهامداران تقسیم می کنند.. این بستگی به سیاست های داخلی شرکت و تصمیمی که در مجمع فوق العاده گرفته می شود، دارد. زمان پرداخت این سود از زمان اعلام تقسیم تا 8 ماه بعد از آن است.

 dps  فقط بین سهامدارانی که در زمان تشکیل مجمع فوق العاده سهام شرکت را داشته اند تقسیم می شود، یعنی اگر فردی بعد از تشکیل مجمع سهام شرکت را خریداری کرده باشد به او سودی تعلق نمی گیرد و اگر فردی بعد از تشکیل مجمع سهم خود را فروخته باشد، به او سود تعلق می گیرد.

نحوه تعیین درصد تقسیم سود

درصد سود تقسیمی (DPS) بر اساس ماده ۸۶ قانون تجارت در مجمع عمومی عادی سالانه با توجه به سیاست های کلی شرکت و تصمیم گیری اعضای مجمع تقسیم می شود.

سود تقسیمی (DPS) شامل چه افرادی می شود؟

 dps  فقط بین سهامدارانی که در زمان تشکیل مجمع فوق العاده سهام شرکت را داشته اند تقسیم می شود، یعنی اگر فردی بعد از تشکیل مجمع سهام شرکت را خریداری کرده باشد به او سودی تعلق نمی گیرد و اگر فردی بعد از تشکیل مجمع سهم خود را فروخته باشد، به او سود تعلق می گیرد. برای دریافت سود مجمع نیازی نیست سهامدار حتما یک سال سهام یک شرکتی را داشته باشد بلکه حتی یک روز قبل از انتشار آگهی تشکیل مجمع سهام شرکت را خریداری کرده باشند می توانند سود مجمع را دریافت کنند.

ارسال نظر

تازه ها