کد خبر 103466

یکی دیگر از الگوهای مهم کندل‌استیک که به کرات در چارت‌های قیمتی مشاهده می‌شود الگوی «دوجی» است که با دیدن شکل آن در نمودار نیز به راحتی می‌توان آن را تشخیص داد.

 

8

زمانی که الگوی «دوجی» در نمودار تشکیل می‌شود معنای دقیق آن این است که قیمت باز و بسته شدن یک ورقه بهادار در واقع یکسان است و در حالت کلی می‌تواند می‌تواند نشانه برگشت قیمت باشد.

الگوی دوجی به تنهایی در واقع خنثی است و گاهی در ترکیب با الگوهای دیگر معنا پیدا می‌کند. این الگو انواع مختلفی دارد که در اینجا به آنها اشاره می‌کنیم.

انواع الگوهای دوجی

«دوجی» به اشکال مختلفی در نمودار ظاهر می‌شود که با توجه به شکل این الگو می‌توان آن را تشخیص داد. انواع الگوهای دوجی به شرح زیر است:

1. الگوی «دوجی» پایه بلند (Long – Legged Doji)

دوجی پایه‌بلند زمانی تشکیل می‌شود که قیمت باز و بسته شدن ورقه بهادار یکسان باشد، اما سایه‌های این الگو بسیار بلند و با هم برابر هستند. معنای این الگو این است که قدرت خریداران و فروشندگان در بازار با هم برابر است و هنوز هیچکدام نتوانسته است بر دیگری برتری پیدا کند. در نتیجه برای فهم روند باید به کندل‌های بعد از آن توجه کرد. برخی از معامله‌گران تشکیل این الگو را نشانه ورود عدم قطعیت  به بازار بعد از یک دوره صعودی و نزولی می‌دانند. همچنین این الگو می‌تواند نشانه فشردگی قیمت در یک بازه زمانی باشد به ویژه وقتی دو یا سه تا از این الگو در چارت تشکیل شود.

9

2. الگوی دوجی سنگ قبر (Gravestone Doji)

همان طور که از نام این الگو پیداست شکل آن شبیه سنگ قبر است. در این الگو قیمت‌های باز، بسته شدن و پایین‌ترین قیمت یکسان است و دارای یک سایه بلند بالایی می‌باشد که نشان دهنده بالاترین قیمت است. تشکیل این الگو بدین معناست که اگرچه در ابتدای جلسه معاملاتی قدرت خریداران بیشتر از فروشندگان بوده اما در انتها این فروشندگان هستند که قدرت را به دست گرفته‌اند و قیمت را پایین کشیده‌اند. معنای تلویحی این الگو این است که روند در ادامه نزولی خواهد بود. در واقع این الگو یک الگوی دوجی نزولی است.

10

3. الگوی دوجی سنجاقک (Dragonfly Doji)

این الگو نیز دقیقا برعکس الگوی سنگ قبر عمل می‌کند. در این الگو قیمت‌های باز، بسته و بالاترین قیمت یکسان هستند و دارای یک سایه پایینی بلند است. تشکیل این الگو در نمودار به این معناست که در ابتدا قدرت فروشندگان زیاد بوده اما در انتهای کار این خریداران هستند که قدرت را به دست گرفته‌اند. تشکیل این الگو می‌تواند نشانه برگشت قیمت و حرکت به سمت بالا در مراحل بعدی باشد. این الگو در واقع همان الگوی دوجی صعودی است.

11

4. الگوی دوجی چهار قیمت (Four Price Doji)

شکل این الگو در نمودار به صورت یک «خط کوچک» است و معنای آن این است که هر چهار قیمت یعنی باز، بسته، بالاترین و پایین‌ترین قیمت یکسان هستند. تشکیل این الگو معمولا در صف‌های خرید و فروش مشاهده می‌شود و معنای خاصی در تحلیل تکنیکال بورس ندارد.

13

 

ارسال نظر

تازه ها