کد خبر 107401

کارشناس بازار سرمایه:

اگر اوراق تبعی منتشر شد، هیچ صندوقی نمی‌تواند بیش از ۵۰ درصد این اوراق تبعی را خریداری کند، همچنین وقتی یک صندوق اوراق تبعی خریداری می کند، نباید جمع کل اوراق‌های تبعی به اضافه سهام‌های بازار پایه از جهت ارزش از ۵ درصد ارزش کل صندوق بیشتر شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، هومن عمیدی کارشناس بازار سرمایه در رابطه اطلاعیه‌ای که در مورد اوراق تبعی منتشرشده است، بیان کرد: اطلاعیه تازه منتشرشده در رابطه با سقف مشارکت صندوق‌های سرمایه گذاری در اوراق اختیار فروش تبعی است، یعنی اگر اوراق تبعی منتشر شد، هیچ صندوقی نمی‌تواند بیش از ۵۰ درصد از این اوراق را خریداری کند.

وی افزود: بند اول این اطلاعیه به این موضوع اشاره دارد که اگر اوراق تبعی منتشر شد، هیچ صندوقی نمی‌تواند بیش از ۵۰ درصد این اوراق تبعی را خریداری کند، این مصوبه در حقیقت صندوق‌ها را به حداکثر مشارکت در اوراق تبعی مشروط می‌کند که بیش از ۵۰ درصد نباشد، این اطلاعیه یک بند دیگر دارد، که در این بند بیان شده ارزش سهام پایه و اوراق تبعی نباید بیش از ۵ درصد کل ارزش دارایی‌های صندوق باشد.

عمیدی تشریح کرد: وقتی یک صندوق اوراق تبعی خریداری می کند، نباید جمع کل اوراق‌های تبعی به اضافه سهام‌های بازار پایه از جهت ارزش از ۵ درصد ارزش کل صندوق بیشتر شود، این اطلاعیه از این جهت اهمیت دارد، که صندوقی که سهام بازار پایه را یک یا دو پرتفوی دارد و به خرید اوراق تبعی هم اقدام می‌کند، باید دقت کند جمع آنها نباید بیش از ۵ درصد ارزش کل دارایی‌ها شود.

کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که اگر بیشتر از ۵۰ درصد شود چه اتفاقی می‌افتد؟، گفت: این اوراق که منتشرمی شود، تعداد آن محدود است، دلیل این امر این است که تمامی صندوق‌ها بتوانند اوراق خریداری کنند و از طرفی دیگر اگر صندوقی بیش از ۵۰ درصد از اوراق تبعی یک نماد را داشته باشد، صندوق کاملا روی آن نماد و اوراق تبعی متمرکز می‌شود، که، اما این این اطلاعیه هدفش انحصار زدایی است.

وی در پاسخ به این پرسش که اگر ارزش سهام پایه و اوراق بیش از ۵ درصد ارزش کل دارایی‌ها بیشتر شود، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟، تشریح کرد: صندوق‌های با درآمد ثابت دارای پرتفوی حساسی هستند، مثلا صندوق‌های سرمایه گذاری اگر وزن بیشتری را به بازار‌های پایه اختصاص دهند، پرتفوی خودشان زیر بار ریسک زیادی می‌برند، چون بازار پایه دارای شرکت‌هایی است که ریسک زیادی دارند، اوراق تبعی هم به اندازه خودش دارای ریسک است و این طور بیان می‌شود که اگر صندوق‌ها وارد این حجم از از اوراق تبعی شوند، کل صندوق را انگار به داخل ریسک بردند، به همین خاطر وزن ۹۵ درصد از پرتفوی باید به غیر از اوراق تبعی و سهام بازار پایه باشد.

کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که اوراق تبعی برای چه افرادی با چه نوع ریسک پذیری مناسب است؟ بیان کرد: اوراق‌های تبعی را یک ناشر برای یک نماد منتشرمی کند، افرادی که می‌خواهند پولشان را مطمئن سرمایه گذاری کنند، یعنی در ازای پذیرش بازده کمتر ریسک کمتری را هم متحمل شوند، به سراغ این اوراق تبعی می‌آیند، حال به هر دلیلی اگر بازار در آن نماد‌ها دچار ضرر شد ریسک کاهش قیمت را این اوراق پوشش می‌دهد، یعنی با خرید اوراق بدهی یک نوع بیمه نامه برای سهام خریداری می‌کنیم./باشگاه خبرنگاران جوان

 

ارسال نظر

تازه ها