کد خبر 156706

احتمال افزایش ۱۵ درصدی متوسط قیمت مواد اولیه صنایع پایین دست پتروشیمی

بر اساس گزارش یکی از نهادهای دولتی، قیمت مواد اولیه تولید صنایع پایین دست پتروشیمی، به دلیل رشد قیمت پایه افزایش ۱۵ درصدی خواهند داشت.

احتمال افزایش ۱۵ درصدی متوسط قیمت مواد اولیه صنایع پایین دست پتروشیمی

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، براساس گزارش یک مرجع معتبر دولتی، با تغییر نرخ تسعیر ارز محصولات پتروشیمی در بورس کالا، افزایش قیمتی بین 15 تا 18 درصد تحمیل خواهد شد. لازم به ذکر است، محصولات پتروشیمی‌ها به دو دسته ملتهب و غیر ملتهب تقسیم شده‌اند. کالاهای ملتهب کالاهایی را شامل می‌شوند که در معاملات آنها در بورس کالا شاهد مازاد تقاضا هستیم و بر این اساس قیمت نهایی آنها بالاتر از قیمت پایه خواهد بود. از طرف دیگر کالاهای غیر ملتهب کالاهایی هستند که در آنها شاهد مازاد عرضه و درنتیجه معامله آنها در حدود قیمت پایه هستیم.

با توجه به این تقسیم بندی، محصولاتی نظیر اوره، آمونیاک و متانول در دسته کالاهای غیرملتهب و بخشی از محصولات پلیمری از جمله PP و PET نیز در حوزه کالاهای ملتهب قرار می‌گیرند.

براساس برآوردهای انجام شده پس از افزایش نرخ تسعیر محاسبه قیمت پایه محصولات پتروشیمی از 28.500 تومان به نرخ مرکز مبادله طلا و ارز بانک مرکزی،  37.500 الی 38.500 تومان (افزایش 30 درصدی) در دسته کالاهای ملتهب شاهد افزایش 14 درصدی قیمت‌ها خواهیم بود. این میزان افزایش قیمت در دسته کالاهای غیر ملتهب حدود  24 تا 30 درصد خواهد بود.

علت این تفاوت این است که کالاهای غیر ملتهب به سبب آن که در بورس کالا مازاد عرضه دارند و عملا رقابتی بر روی آنها انجام نمی‌شود، براساس تقریبا با همان نرخ پایه به فروش می‌رسند. به این ترتیب با افزایش 30 درصدی نرخ پایه قیمت این محصولات نیز تقریبا به همان میزان افزایش پیدا می‌کند.

در دسته کالاهای ملتهب نیز از این جهت که مازاد تقاضا وجود داشته است، شاهد رقابت بوده‌ایم که این رقابت منجر به افزایش قیمت پایه و نزدیک شدن دلار کشف شده آن  بالاتر از 28500 تومان بوده است. بهعبارت ساده تر با وجود اینکه تا پیش از این نیز شاهد رقابت در حوزه این دسته کالاها بودیم، با وجود افزایش 30 درصدی قیمت پایه، باز هم قیمت نهایی این دسته از محصولات حدود  13 الی 14 درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

14020620151426934283308110

 

البته باید توجه داشت که پس از اجرای سیاست‌های تثبیت و تعیین نرخ 28.500 تومان شاهد کاهش شدید رقابت در حوزه این دسته از کالاها بودیم. براساس آمارهای موجود به صورت میانگین میزان رقابت در حوزه کالاهای ملتهب پس از اجرای سیاست‌های تثبیت از 100% به 50% کاهش یافته است. در حقیقت اجرای سیاست تثبیت توانسته بود  تا حدودی تقاضای مازاد را از بازار محصولات ملتهب حذف کند.

گفتنی است، سال گذشته 55 درصد محصولات پتروشیمی‌ها صادر و 45 درصد نیز در بورس کالا عرضه شده و این روند در سال جاری نیز ادامه خواهد داشت. از سوی دیگر تنها 2.5 میلیارد دلار از محصولات پالایشگاهی در بورس کالا به صورت رقابتی عرضه شده است.

ارسال نظر

تازه ها