کد خبر 13565

با اقتصاد گزارش می دهد

بهروز ملکی کارشناس مسکن بیان داشت در سال جاری پیش بینی می شود با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد، مسکن رشد 5 تا 15 درصدی را تجربه کند.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، بهروز ملکی تحلیلگر بازار مسکن و مستغلات در همایش ملی تامین مالی و سرمایه گذاری برای مدیران در خصوص وضعیت مسکن پس از خروج آمریکا از برجام گفت: مسکن 35 درصد از هزینه های ایرانیان را تشکیل می دهد و بخشی است که کمتر از سایر بخش ها تحت تاثیر خروج آمریکا از برجام قرار می گیرد.

بر اساس اطلاعات مرکز آمار طی سی سال اخیر سکونت ملکی کاهش یافته و سکونت اجاری در مناطق شهری و روستایی 31 درصد رشد یافته است.

وی با اشاره به اینکه بعد خانواده ها طی چند سال اخیر روند انقباظی طی کرده است، افزود: توصیه ما به سرمایه گذاران حوزه مسکن این است که آپارتمان هایی با متراژ کوچک بسازند.

ملکی گفت در حال حاضر 24 میلیون واحد تحت سکونت و 2 میلیون و 600 هزار واحد خالی از سکنه وجود دارد. در تهران نیز بیش از ۱۰ درصد خانه ها خالی از سکنه هستند. ‌

ملکی تصریح کرد: در نیمه اول سال ۹۲ گذار به سمت رونق رفت و پس از آن به سمت رکود پیشروی کرد. در حال حاضر از شهریور ۹۶ قیمت مسکن با رشد شدیدی همراه بود ما شاهد حاکم شدن رونق در این بخش بودیم.  

اما نکته حائز اهمیت این است که در حال حاضر با مازاد عرضه مسکن مواجه هستیم،  به طوری که به ازای هر۸ خانوار یک واحد مسکونی وجود دارد. یکی از دلایل عمده مازاد مسکن در 12 سال گذشته در شهرهای بزرگ شهرداری ها هستند. ان ها با تمایل به همکاری در این بخش به مازاد عرضه دامن زدند.

بهروز ملکی با اشاره به نرخ رشد طلا، سکه وارز، هم چنین رونق بازار سرمایه بیان داشت: بازار مسکن از اواخر سال 95 رشد خود را شروع کرده است و متوسط تعداد مبایعات ماهانه در تهران در سال ۹۶ حدود ۱۶هزار معامله گزارش شده است.

این تحلیلگر حوزه مسکن گفت:  رکود اقتصادی، نرخ های بالای سود بانکی، حجم بالای خانه های خالی و کاهش قیمت نفت را از مهم ترین دلایل رکود طولانی مدت مسکن در سال های ۹۲تا  95 دانست.

این درحالی است که تسهیل وام خرید مسکن، نرخ بالای ارز و افزایش هزینه نهاده های تولید از متغیرهایی است که در سال ۹۷ قیمت مسکن را افزایش خواهد داد.

کارشناسان معتقدند نرخ مسکن در سال جاری بین ۵تا ۱۵ درصد افزایش خواهد یافت.

این کارشناس بازار مسکن پیش بینی کرد در سال ۹۷ میزان تقاضای مسکن هم چنان بالا بماند و نرخ رشد قیمت مسکن و رشد اجاره مسکن بیش از نرخ تورم عمومی لحاظ شود، هر چند که عوامل گسترده ای بر این بازار تاثیر گذار خواهند بود.

ارسال نظر

تازه ها