کد خبر 99736

سخنگوی وزارت بهداشت

طبق اعلام سخنگوی وزارت بهداشت در 24 ساعت تاکنون 11 هزار و 23 نفر به ویروس کرونا مبتلا شدند و تعداد 323 نفر نیز در این مدت جان خود را از دست دادند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، سیما سادات لاری روز سه شنبه با اعلام آخرین آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در ایران افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۱۸ آذر ۱۳۹۹) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی  ۱۱ هزار و ۲۳ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد و هزار و ۷۱۰ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۶۲ هزار و ۳۹۷ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون ۷۵۴ هزار و ۲۲۴ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۵۷۸۰ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۶ میلیون و ۴۷۷ هزار و ۷۱۸ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

لاری افزود: در حال حاضر ۶۴ شهرستان در وضعیت قرمز، ۲۷۸ شهرستان نارنجی و ۱۰۶ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: همه افراد از جمله کودکان و نوجوانان نیز در معرض خطر ابتلا به کووید۱۹ هستند بنابراین لزوم استفاده از ماسک و نظارت مداوم والدین در نحوه صحیح استفاده از ماسک برای کودکان بسیار مهم است.
وی افزود: والدین باید ماسک متناسب با اندازه صورت کودک برای آنان تهیه کنند و برای تشویق کودکان به استفاده از ماسک بهتر است از ماسک های رنگی و جذاب برای کودکان استفاده شد و آموزش نحوه استفاده از ماسک به کودکان نیز بسیار مهم است.
لاری ادامه داد: والدین باید به کودکان بیاموزند که از دست زدن به قسمت جلوی ماسک خودداری کنند، ماسک خود را با هیچ کس عوض نکنند و برای خارج و جا به جا کردن ماسک از بندهای آن استفاده کنند و بعد از مصرف یا در صورت مرطوب یا آلوده شدن آن را در سطل در دار بیندازند.
وی گفت: در صورتی که کودکان به علت مشکلات تکاملی یا شناختی یا ابتلا به بیماری های تنفسی یا سرطان امکان استفاده از ماسک را ندارند می توان از شیلد به جای ماسک برای کودکان استفاده کرد و لازم است شیلد را به طور مرتبط با آب و صابون یا مواد شوینده بشوییم یا با الکل ۷۰ یا ۹۰ درصد ضدعفونی کنیم.

به گزارش ایرنا، تعداد جان باختگان روز گذشته کرونا در ایران ۲۸۴ نفر بود. ویروس کرونا عامل بیماری کووید۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بیماری کووید۱۹ بر اساس آمار رسمی کشورها تاکنون بیش از ۶۷ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از داده‌اند. ایران از نظر تعداد فوت کرونا و بدون در نظر گرفتن نسبت جمعیت نهمین کشور دنیاست. تعداد فوت کرونا در آمریکا، برزیل، هند، مکزیک، انگلیس، ایتالیا، فرانسه و اسپانیا بیش از ایران بوده است.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه و سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس دچار بیماری خفیف می‌شوند.

محدودیت‌های جدید کرونایی از شنبه اول آذر در ۴۴۸ شهر شامل ۱۶۰ شهر با وضعیت قرمز، ۲۰۸ شهر با وضعیت نارنجی و ۸۰ شهر با وضعیت زرد به مدت دو هفته اجرا می‌شود.

با رنگ برخی شهرها از جمله تهران که بر اساس اعلام وزارت بهداشت از ۱۵ آذر از قرمز به وضعیت نارنجی تغییر وضعیت داده است، میزان محدودیت ها در شهرهایی که مانند تهران از وضعیت قرمز به نارنجی رسیده اند، کاهش یافته، برخی مشاغل مانند پاساژها، فروشگاههای بزرگ، فروشگاههای لباس، اسباب بازی، مراکز خرید و فروش خودرو و املاک، قنادی ها و بستنی فروشی ها بازگشایی می شوند اما تردد بین شهری با خودروهای پلاک غیر بومی ممنوع است و هر گونه تردد با خودرو از ساعت ۲۱ تا چهار صبح از این پس نه تنها در شهرهای قرمز بلکه در شهرهای نارنجی هم ممنوع است. علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی کرونا گفته است: وضعیت نارنجی در تهران شکننده است.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها