کد خبر 99484

درحالی که همتی، رئیس بانک مرکزی از سازمان برنامه و بودجه بابت عدم اعمال فشار به بانک مرکزی تشکر کرده بود، رئیس سازمان برنامه و بودجه خبر از استفاده 19 هزار میلیاردی از تنخواه بانک مرکزی داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، طبق اعلام رئیس سازمان برنامه و بودجه تا کنون حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان از منابع بودجه امسال محقق نشده ولی حدود ۱۹ هزار میلیارد تومان ناترازی بودجه را از تنخواه بانک مرکزی استفاده کرده است.

دوازهم آذرماه لایحه بودجه ۱۴۰۰ از سوی دولت به مجلس تقدیم شد، بر این اساس به روال سال های گذشته سازمان برنامه و بودجه طی نشستی خبری به تبیین ابعاد بود پرداخته است.

محمد باقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه در ابتدا به عملکرد بودجه سال جاری و وضعیت شاخص های اقتصاد کلان اشاره کرد و گفت: در سال جاری منابع دولت بالغ بر ۵۷۱ هزار میلیارد تومان بود که باید ۳۸۴ هزار میلیارد تومان در هشت ماهه اول امسال محقق می شود  ولی عملکرد آن ۳۳۴ هزار میلیارد تومان بود که نشان می دهد ۵۰ هزار میلیارد تومان محقق نشد.

وی گفت: مصارف سال جاری نیز ۵۷۱ هزار میلیارد بوده که در هشت ماه اول باید ۳۳۴ هزار میلیارد تومان مصرف می شد خزانه ۳۵۳ هزار میلیارد پرداخته است، بنابراین ۳۱ هزار میلیارد تومان نسبت به آنچه که می توانستیم مصرف کنیم کمتر و صرفه جویی اجباری بود.

به گفته نوبخت در مقایسه هشت ماهه اول سال گذشته با مدت مشابه سال مصارف ۳۹ درصد بیشتر بوده است، که بخش هزینه ای ۳۵ درصد رشد داشته و از این بخش بخش حقوق و مزایا در هزینه ها ، ۵۳ درصد نسبت به پارسال رشد داشته است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه منابع ۵۰هزار میلیارد تومانی و مصارف ۳۱ هزار میلیارد تومانی نشان می دهد  که ۱۹ هزار میلیارد تومان ناترازی داشته ایم که آن را بر اساس قانون از تنخواه بانک مرکزی استفاده کردیم. ادامه داد: ما مجاز بودیم ۳۹ هزارمیلیارد تومان از تنخواه استقاده کنیم که در هشت ماه فقط ۱۹ هزار میلیارد تومان استفاده کردیم که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۰۰۰ میلیارد تومان کمتر است ، پس کسری بودجه به بانک مرکزی منتقل نشد و این ۱۹ هزار میلیارد تومان تا پایان سال تسویه می شود. این در حالی است که اقای همتی از سازمان برنامه و بودجه بابت فشاری که به بانک مرکزی وارد نشد تشکر کرده است./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها