کد خبر 98707

دبیر ستاد تنظیم بازار

دبیر ستاد تنظیم بازار در سخنانی ضمن بیان اینکه توزیع روغن جامد در بازار سرعت گرفته است در ادامه از تعدیل قیمت مرغ طی 10 روز آینده خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد،  از سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، «عباس قبادی»  با بیان اینکه روغن خام به عنوان ماده اولیه تولید روغن جامد به وفور در کشور وجود دارد، اظهار داشت: هم اکنون ۴۰۰ هزار تن روغن خام موجودی در بازرگانی دولتی و ۳۰۰ هزار تن نیز در مسیر واردات قرار دارد و بخش خصوصی نیز دارای موجودی مطلوبی از این محصول است.
وی با اشاره به اینکه مصرف روغن خام کشور ماهانه ۱۰۰ هزار تن است، خاطرنشان کرد: برای تعادل بخشی به بازار، واردات افزایش  یافته و تولید نیز بیشتر شده است و برنامه داریم تا به روند توزیع این محصول نیز سرعت بیشتری ببخشیم.
معاون بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه حمل و نقل مشکل اصلی شرایط موجود روغن است، افزود: تانکرهای خاصی، امکان جابه‌جایی روغن را از مخازن جنوب به کارخانه‌های کشور دارند که با هماهنگی با وزارت راه و شهرسازی برای سرعت بخشی به توزیع روغن از طریق تانکرهای خاص اقدام کردیم.
وی تاکید کرد: به زودی یعنی تا هفته آینده در نتیجه این اقدامات، روند توزیع و فراوانی روغن جامد نیز مناسب می شود تا مصرف کننده‌ها به راحتی به آن دسترسی داشته باشند.
دبیر کارگروه تنظیم بازار با بیان اینکه تا یک هفته آینده روغن جامد در بسته‌بندی ۵ کیلویی نیز به وفور در سطح خرده فروشی‌ها توزیع می‌شود، اظهار داشت: درخواست می کنم مصرف‌کننده‌ها نسبت به فراوانی محصول اطمینان داشته باشند و فقط به اندازه مورد نیاز برای تهیه این محصول اقدام کنند.
همچنین قبادی تصریح کرد: یک هفته تا ۱۰ روز آینده شرایط قیمتی مرغ نیز با رسیدن تولیدات جدید به بازار مناسب و مساعد می‌شود.
 پیش از این اعلام شده بود که به دلیل وابسته بودن تولید روغن خوراکی به واردات مواد اولیه آن، در سال جاری برنامه اختصاص یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار ارز برای روغن خام وجود دارد که باید ۱.۹ میلیون تن واردات روغن خام انجام شود تا بازار این محصول تنظیم شود.
بخشی از روغن مورد نیاز از محل دانه‌های روغنی وارداتی و تولید داخل تامین می‌شود و از حدود سه میلیون تن دانه روغنی وارداتی، ۱۸ درصد تبدیل به روغن خام شده که می تواند بخشی از نیاز کشور را تامین کند.
همچنین در هفت ماهه امسال میزان تخصیص ارز برای روغن خام ۹۳۳ میلیون دلار بوده است و در این مدت ۷۷۳ میلیون دلار نیز برای دانه های روغنی تخصیص ارز شده است.
۷۴۱ میلیون دلار تامین ارز برای روغن خام و ۶۶۴ میلیون دلار تامین ارز برای دانه‌های روغنی در ۷ ماهه امسال انجام شده است و این تامین ارزها با یک وقفه یک ماهه تبدیل به کالا می شود و از طریق گمرکات ترخیص و وارد کشور خواهد شد.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها