کد خبر 98343

طبق اعلام اتحادیه واردکنندگان نهاده های دامی ترخیص کالایهای اسای من جمله نهاده های دامی راحتتر از گذشته شده است و این مووضع می تواند باعث کاهش قیمت گوشت و مرغ در کشور شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران، محمد مهدی نهاوندی با اعلام این مطلب اظهارداشت: عدم تأمین و تخصیص ارز و صدور کد رهگیری موجب شده بود تا حجم کالاهای رسوبی در گمرکات به بیش از چهار میلیون تن برسد.

وی افزود: پیرو تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر تسریع و تسهیل ترخیص کالا از گمرکات، و آخرین مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، بر اساس پیشنهادات گمرک بخشنامه‌ای به گمرکات برای ترخیص کالاهای اساسی و کالاهای مرتبط با تولید صادر و شرایط ترخیص این اقلام تسهیل شد.

نهاوندی ادامه داد: معضلاتی که در مسیر تأمین و تخصیص ارز بروز کرد روند ترخیص نهاده‌های دامی را برای صنایع مرغداری و دامداری با مشکلات عدیده ای مواجه کرد و موجب شد تا در نهایت نرخ این اقلام در بازار با جهش معناداری مواجه شود.

وی با اشاره به تسریع روند ترخیص کالا از گمرکات تصریح کرد: اقدامات مؤثر گمرک برای سرعت بخشی به ترخیص کالاهای اساسی از جمله نهاده‌های دام و طیور از یک سو بازار کالاهای اساسی را ساماندهی می‌کند و از سوی دیگر گامی در مسیر تحقق شعار امسال «جهش تولید» محسوب می‌شود.

نهاوندی با اشاره به تبعات تحریم و شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد ایران یادآور شد: عملکرد گمرک جمهوری اسلامی ایران در تسهیل و تسریع شرایط ترخیص کالاهای اساسی نشان از درک صحیح از شرایط اقتصادی کشور و تلاش برای عبور کشور و مردم از روزهای سخت اقتصاد تحریم شده دارد.

عضو هیأت مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران گفت: اگر همراهی تمامی دستگاه‌ها در روند تأمین تا توزیع کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید ادامه داشته باشد به سهولت می‌توانیم با حفظ آرامش در بازار داخلی همچنان به گردش چرخ واحدهای تولیدی ادامه دهیم./مهر

 

ارسال نظر

تازه ها