کد خبر 97157

یکی از نماینده های مجلس اعلام کرد بودجه بندی سال 1400 عملیاتی تر و متفاوت از سال های قبل بسته خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، حمیدرضا حاجی بابایی  با اشاره به تصویب کلیات طرح احکام کلی بودجه سال ۱۴۰۰(اصلاح ساختار بودجه) در کمیسیون برنامه و بودجه اظهار کرد: اصلاح ساختار بودجه یک امر گسترده و وسیع است و همه کمیسیون‌های تخصصی مجلس باید درگیر آن باشند؛ در اینجا کمیسیون برنامه و بودجه نقش تلفیق را دارد.

وی افزود: موضوع اصلاح ساختار بودجه طیف وسیعی از اصلاح قانون مالیات‌ها تا اصلاح قانون بانکداری، ساختار دولت، شفافیت درآمدها و هزینه‌ها تا شرکت‌های دولتی را شامل می‌شود.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس یادآور شد: در مدتی که کمیسیون با سازمان برنامه روی موضوع اصلاح ساختار کار می‌کرد، ۱۰ تا ۱۲ مورد را احصا کردیم که در این زمینه با دولت به توافق برسیم و در نهایت طرح اصلاح ساختار بودجه به عنوان احکام کلی بودجه ۱۴۰۰ به تصویب به کمیسیون رسید.

وی ادامه داد: ما در هر ۱۲ مورد با دولت توافق داشتیم که نظام حقوق‌ها، شفافیت در منابع درآمدها و مسائل گوناگون مثل مالیات‌ها از جمله آن است. ان شاءالله بتوانیم آن را جمع بندی کنیم. ما معتقدیم این کار کاری نیست که به تنهایی انجام شود بلکه باید دولت و مجلس در کنار هم کار کنند.

حاجی بابایی خاطرنشان کرد: سعی ما این است که تمام توانمان را به کار بگیریم تا جایی که ممکن است بودجه را نسبت به گذشته شفاف کنیم و درآمدها و هزینه‌ها نیز شفاف‌تر شود و بودجه عملیاتی تر شود. در بحث شرکت‌های دولتی البته قبلاً شفاف‌سازی صورت گرفته اما باز هم باید به سمت شفاف سازی بیشتر برویم و از حالت تهاتر نفت ایران را به عدد و رقم تبدیل کنیم و همچنین سعی می‌کنیم برنامه ششم را در اصلاح ساختار بودجه بیشتر لحاظ کنیم و در نهایت تبصره ۱۴ و ماده واحده که رابطه شان معلوم نیست را مشخص کنیم. ما می‌دانیم که عدد ماده واحده بودجه ۵۷۰ هزار میلیارد نیست بلکه خیلی بالاتر است لذا این رقم باید شفاف شود./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها