کد خبر 156833

رکود اقتصادی و بحران بانک‌های مرکزی در اقتصادهای بزرگ جهان

گزارش بانک‌های مرکزی در اکثر کشورهای اقتصاد برتر جهان، حاکی از رکود اقتصادی و تلاش این بانک‌ها برای افزایش نرخ بهره است.

رکود اقتصادی و بحران بانک‌های مرکزی در اقتصادهای بزرگ جهان

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، وضعیت بازارهای مالی و اقتصادی در بسیاری از کشورهای جهان با بحران روبرو است و بیشتر بانک‌های مرکزی در اقتصادهای بزرگ جهان برای کاهش تورم و مبارزه با رکود اقتصادی مجبور شدند نرخ بهره‌های خود را افزایش دهند. البته این چالش وجود دارد که چگونه می‌توان نرخ تورم را با این افزایش بهره‌ها کنترل کرد.

بانک مرکزی اروپا روز پنجشنبه نرخ بهره را ۲۵ واحد پایه (bps) افزایش داد و این درحالی است که وضعیت مشابهی نیز در بانک مرکزی آمریکا در حال انجام است.

طبق فهرست بانک مرکزی ۹ کشور برتر در اقتصاد جهان نرخ بهره خود را افزایش داده‌اند:

۱. آمریکا

بانک مرکزی آمریکا در ماه‌های گذشته به یک سلسله افزایش نرخ بهره به جهت کاهش تورم روی آورده ولی نرخ بیکاری در ماه آگوست به ۳.۸ درصد رسید.

قیمت کالاهای مصرفی در کنار مواد غذایی و سوخت ۴.۳ درصد افزایش یافته است. البته انتظار می‌رود بانک مرکزی آمریکا در نشست ۲۰ سپتامبر خود نرخ بهره خود را تا ۵.۵ درصد ثابت نگه دارد.

۲. نیوزیلند

بانک مرکزی نیوزلند در ماه مه نرخ نقدی خود را به بالاترین میزان در ۱۴ سال گذشته یعنی ۵.۵ درصد رساند و از آن زمان تا کنون آن را حفظ کرده است.

۳. انگلیس

بازارهای مالی موجب شد که بانک مرکزی این کشور نرخ بهره را برای پانزدهمین بار در سال جاری به ۵.۵ درصد برساند که بالاترین میزان از سال ۲۰۰۷ تا کنون است.

این بانک با وجود ضعف بازار مسکن، همچنان سعی می‌کند با نرخ‌های بهره رکود اقتصاد را کنترل کند. طبق گزارش‌ها نرخ تورم در ماه جولای سه برابر میزان هدف بانک مرکزی انگلیس بوده است.

حدود نیمی از اقتصاددانان شرکت‌کننده در نظرسنجی رویترز انتظار دارند که نرخ‌های بهره در سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۳ بار دیگر افزایش یابد.

۴. کانادا

رئیس بانک مرکزی کانادا طی نشست خبری در هفتم سپتامبر گفت که سیاست پولی ممکن است آنقدر محکم نباشد که به نرخ هدف برسد.

این صحبت‌های تیف مکلم یک روز بعد از آن اعلام شد که بانک مرکزی کانادا نرخ بهره خود را در پنج درصد نگه داشت ولی گفته شده که در صورت تداوم فشار قیمت‌ها ممکن است دوباره افزایش یابد.

۵. منطقه یورو

بانک مرکزی اروپا نرخ کلیدی خود را به چهار درصد افزایش داد، که بالاترین سطح از زمان راه اندازی واحد پول یورو در سال ۱۹۹۹ بود.

این بانک همچنین پیش‌بینی‌های خود را در نرخ تورم تغییر داد و هم اینک اعلام کرده انتظار دارد طی ۲ سال آینده ۲ درصد افزایش را تجربه خواهد کرد.

۶. نروژ

بانک مرکزی نروژ گفته است که احتمال دارد که در این ماه هزینه‌های استقراض را افزایش دهد.

داده های منتشر شده پس از آخرین جلسه این بانک نشان داد که تورم اصلی به طور غیرمنتظره ای در ماه آگوست به ۶.۳ درصد کاهش یافته است، با این حال هنوز فشار بر این بانک برای نگه داشتن نرخ های خود وجود دارد.

۷. استرالیا

بانک مرکزی استرالیا برای سومین جلسه متوالی در ماه سپتامبر که آخرین جلسه تحت ریاست فیلیپ لو فرماندار سابق استرالیا بود، نرخ بهره را در ۴.۱ درصد ثابت نگه داشت.

انتظار می‌رود که میشل بولاک جانشین وی، در تاریخ سوم اکتبر با لحن مشابهی برخورد کند و گفته می‌شود تا اواخر سال ۲۰۲۵ نرخ بهره با وجود تورم قیمت‌های مصرفی از ۴.۹درصد به میزان هدف برسد.

۸. سوئد

بازارهای مالی بر این باورند که بانک مرکزی این کشور احتمال دارد که در ۲۰ سپتامبر نرخ بهره را ۲۵ واحد افزایش دهد و به چهار درصد برساند.

این درحالی است که کاهش ارزش هفت درصدی کرون سوئد در برابر یورو تجربه می‌شود. دولت سوئد انتظار دارد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۳ به میزان ۰.۸ درصد کاهش یابد.

۹. سوئیس

تورم سوئیس در ماه آگوست در سطح ۱.۶ درصد ثابت ماند که کاملاً در محدوده هدف بانک ملی این کشور قرار دارد.

با توجه به قیمت‌گذاری در بازارهای مالی کارشناسان اقتصادی بر این باورند که تنها ۶۰ درصد احتمال دارد که بانک مرکزی سوئیس نرخ‌ بهره را روی ۱.۷۵ درصد نگه دارد.

۱۰. ژاپن

بانک مرکزی ژاپن، بدبین‌ترین بانک مرکزی جهان، هفته آینده تشکیل جلسه می‌دهد. سیاست گذاران ژاپنی تاکید می‌کنند که افزایش نرخ بهره غیرمحتمل است.

ولی بانک مرکزی این کشور برای کنترل بازده اوراق قرضه دولتی همچنان تحت فشار قرار دارد به ویژه در زمانی که ارزش ین نیز در سال جاری نسبت به دلار ۱۰ درصد کاهش یافته است.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها