کد خبر 156390

اسپوتنیک: ایران با ذخایر طلا سعی در دلارزدایی از اقتصادش دارد

رسانه روسی اسپوتنیک با استناد به داده‌های منتشر شده در داخل کشور، اعتقاد دارد که ایران به واسطه ذخایر طلای خود در عرصه تجارت جهانی و دلارزدایی از اقتصادش موفق عمل کرده است.

اسپوتنیک: ایران با ذخایر طلا سعی در دلارزدایی از اقتصادش دارد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از اسپوتنیک، ایران طی دو سال گذشته برای پیوستن به سازمان همکاری‌های شانگهای و بریکس سعی کرده واردات طلای خود را برای تقویت خزانه خود افزایش دهد. این کشور در مواجهه با تحریم‌های غربی و کاهش تکیه به دلار و موسسات مالی غرب، اقدامات خوبی انجام داده است.

به نظر می رسد هم دولت و هم شهروندان ایرانی در ماه های اخیر به طلا روی آورده‌اند، به طوری که شورای جهانی طلا در ماه می گزارش داد که تقاضا برای سکه و شمش طلا توسط ایرانیان به طور چشمگیری افزایش یافته است و سرمایه گذاری در ماه های اول سال ۲۰۲۳ به ۱۳ تن رسیده است.

ابراهیم علی ملابیگی مدیرکل امور اکتشافات وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که تنها در سال ۲۰۲۲ حدود ۷۹ تن ذخایر طلای دست نخورده به ارزش ۳۵۵ میلیون دلار در کشور کشف شده است.

ایران سعی می‌کند از طریق ذخیره طلا، برای مقابله با تحریم‌ها اقدام کند و در تجارت جهانی دیگر به دلار و موسسات مالی غربی وابسته نباشد.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها