کد خبر 156243

همکاری آمریکا با کشورهای شرق اروپا برای کمک به صادرات غلات اوکراین

به گفته یک مقام آمریکایی، این کشور در حال همکاری با کشورهای شرق اروپا برای به حداکثر رساندن جریان صادرات غلات از طریق رودخانه دانوب است.

همکاری آمریکا با کشورهای شرق اروپا برای کمک به صادرات غلات اوکراین

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه گفت که این کشور با رومانی و مولداوی برای افزایش صادرات غلات اوکراین از طریق رودخانه دانوب همکاری می‌کند که مسیری جایگزین پس از خروج روسیه از طرح صادرات غلات از دریای سیاه محسوب می‌شود.

این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، گفت: واشنگتن قصد دارد همه مسیرهای جایگزین از جمله رودخانه دانوب را آزمایش کند.

وی افزود: از آنجایی که رودخانه دانوب در خاک کشورهای عضو ناتو جریان دارد، مسیری مناسب برای صادرات غلات است و سعی خواهیم کرد میزان جریان صادرات از این مسیر را دوبرابر کنیم.

قرار است آمریکا در هفته های آینده نشستی با مقاماتی از کشورهای رومانی و مولداوی برای به حداکثر رساندن جریان صادرات از طریق مسیر دانوب برگزار کند.

قرارداد غلات که با میانجیگری ترکیه و سازمان ملل در جولای ۲۰۲۲ انجام شد، امکان صادرات غلات از بنادر اوکراین را فراهم کرده بود ولی ماه گذشته مسکو از این توافق خارج شد و غرب را متهم کرد که صادرات غلات و کود روسیه در این قرارداد نادیده گرفته شده است.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها