کد خبر 156140

گروسی: پادمان‌ها در ایران، امنیت هسته ای اوکراین و کره شمالی از مسائل مهم آژانس است

رافائل گروسی دبیرکل آژانس بین المللی اتمی روز دوشنبه اعلام کرد که پادمان‌ها در ایران، امنیت هسته ای اوکراین و تحولات کره شمالی از مسائل مهمی است که آژانس روی آن‌ها تمرکز دارد.

گروسی: پادمان‌ها در ایران، امنیت هسته ای اوکراین و کره شمالی از مسائل مهم آژانس است

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، دبیرکل آژانس بین المللی در حساب رسانه اجتماعی "اکس" که قبلا با نام توییتر شناخته می‌شد نوشت: عدم اشاعه، ایمنی و امنیت هسته‌ای در اوکراین، پادمان‌ها در ایران و تحولات کره شمالی از جمله موضوعات مهمی هستند که آژانس بین المللی انرژی اتمی فعالانه روی آن‌ها کار می‌کند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان انرژی اتمی ایران اسفند سال گذشته، در پی سفر دو روزه رافائل گروسی به تهران توافقاتی را در خصوص حل‌وفصل مسائل پادمانی صورت دادند که بر اساس آن، ایران به صورت داوطلبانه به آژانس اجازه می‌دهد تا چنانچه مقتضی باشد فعالیت‌های راستی آزمایی و نظارت بیشتر را اجرا کند.

در پی این توافق جلساتی در سطح کارشناسی برگزار شد و گزارش‌ها حاکی است که پیشرفت‌هایی در این زمینه و در چارچوب قانون اقدام راهبردی مصوب مجلس شورای اسلامی به دست آمده است.

ادعاهای سیاسی پادمانی درباره ایران، نخستین بار از سوی نخست‌ وزیر رژیم صهیونیستی مطرح و سپس توسط رسانه‌ها، مقام‌های غربی و در گزارش‌های آژانس دامن زده شد. جمهوری اسلامی ایران ضمن رد ادعاهای مطرح شده همواره تاکید کرده است که تعهدات کشورها در حوزه پادمان نامحدود نیست.

محسن نذیری اصل سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین پیشتر تصریح کرد که موضوعات پادمانی طی قطعنامه شورای حکام در سال ۲۰۱۵ بسته شده است. ۳ ادعای پادمانی غیر مهم آژانس نیز مربوط به حدود دو دهه قبل است که با این حال، ایران تاکنون تعاملات مناسب و سازنده ای را با آژانس و با هدف حل و فصل این آنها به عمل آورده است.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها