کد خبر 156083

نرخ تورم ماهانه تیرماه به ۲ درصد کاهش یافت

رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه نرخ تورم ماهانه در تیرماه به ۲ درصد کاهش یافت، گفت: در دولت سیزدهم با تدابیر و تلاش‌هایی که انجام شد نرخ رشد اقتصادی در دو سال گذشته به ۴.۸ درصد رسید.

نرخ تورم ماهانه تیرماه به ۲ درصد کاهش یافت

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، داود منظور در برنامه تلویزیونی صف اول، در خصوص اقدامات سازمان برنامه و بودجه در دو سال گذشته، اظهار داشت: دولت سیزدهم اقتصاد را در شرایطی تحویل گرفت که کشور یک دوره کم رشدی را در دهه ۹۰ پشت سر گذاشته بود به طوری که متوسط نرخ رشد اقتصادی در سه سال آخر دولت قبل منفی ۲ بود، حتی در دوره اول دولت سیزدهم نیز نرخ رشد کم را داشتیم؛ به طور کلی در دهه ۹۰ متوسط رشد اقتصادی کشور ۰.۷ درصد بود.

وی افزود: طبیعتاً خروج از این دوره کم رشدی نیازمند تدابیر و تلاش مضاعف و بیشتری داشت که در دولت سیزدهم انجام شد و نرخ رشد اقتصادی در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ با نفت به ۴.۸ درصد رسید و امیدواریم که امسال میزان نرخ رشد اقتصادی را ارتقا دهیم.

رییس سازمان برنامه و بودجه گفت: همچنین نرخ تشکیل سرمایه ثابت در کشور (سرمایه‌گذاری در ماشین‌آلات، زیرساخت‌ها و ساختمان) در دهه ۹۰ تقریباً صفر بود و حتی در برخی سال‌ها این شاخص منفی شد، یعنی ماشین‌آلات مستهلک و سرمایه‌گذاری جدید انجام نشد؛ مخصوصاً در سه سال پایانی دولت قبل نرخ رشد تشکیل سرمایه منفی ۱۵ و ۱۷ درصد گزارش شده است.

منظور ادامه داد: در دولت سیزدهم سرمایه‌گذاری‌ها بهبود پیدا کرد و نرخ تشکیل سرمایه در سال ۱۴۰۰ به حدود ۴ درصد و در سال ۱۴۰۱ نیز به ۲ درصد افزایش پیدا کرد و تلاش می‌کنیم این شاخص را در سال جاری با شیوه‌های مختلف تامین مالی بهبود دهیم.

وی با بیان اینکه نرخ بیکاری در پایان سال گذشته به ۸.۲ درصد رسید، بیان کرد: نرخ بیکاری در تمام دولت قبل دو رقمی بود و در سال ۹۹ به ۹.۸ درصد رسید که در دولت سیزدهم نرخ بیکاری تک رقمی حفظ و کاهش پیدا کرد.

رییس سازمان برنامه و بودجه در مورد نرخ تورم، بیان کرد: نرخ تورم ماهانه در تیر ماه به ۲ درصد کاهش پیدا کرده است و بر اساس هدف‌گذاری که شده امیدواریم که نرخ تورم را تا پایان سال به ۳۰ درصد کاهش دهیم.

منظور با بیان اینکه در سال جاری تامین درآمدهای کشور بیش از ۵۵ درصد رشد کرده است، گفت: درآمد نفتی و مالیاتی کشور در سال جاری رشد بسیار خوبی داشته و ۶۷ درصد پیش‌بینی‌های درآمدی بودجه امسال در پنج ماه نخست محقق شده است و ۳۳ درصد عدم تحقق داشتیم.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها