کد خبر 156034

دولت سیاست قیمتی برای مسئله انرژی در دستور کار ندارد

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه دولت سیاست قیمتی برای مسئله انرژی در دستور کار ندارد، گفت: دولت سیزدهم تلاش کرده است تا چند مسئله کشور را حل کند.

دولت سیاست قیمتی برای مسئله انرژی در دستور کار ندارد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، داود منظور عصر امروز (شنبه) در نشست هم اندیشی با نخبگان برنامه‌ریزی و صاحب‌نظران اقتصادی اظهار کرد: این نخستین جلسه با نخبگان است که بتوانیم شرایط جاری کشور را بررسی و تحلیل و از نظرات نخبگانی استفاده کنیم.

وی افزود: رئیس جمهور تاکید دارند بازخوردهای اقدامات اقتصادی دولت را در محافل نخبگانی را بررسی کنیم.

معاون رئیس جمهور گفت: ۲ سال از عمر دولت می‌گذرد و با ارزیابی از آن و توصیه‌های و پیشنهادات بتوانیم برای ۲ سال آینده و باقی مانده، دولت با اقدامات بتواند نتیجه بهتر بگیرید.

منظور با بیان اینکه کشور امروز با مسئله‌هایی مواجه است، تاکید کرد: برای از این مسائل به بیماری مزمن‌ تبدیل شده و برای حل آن نیازمند همفکری همه هستیم تا بتوانیم تدابیر درست را استفاده‌ کنین.

وی با اشاره‌ به تحریم‌ها ادامه داد: کشور به خصوص از سال ۹۰ با مخاطرات بیرونی مواجه بوده است و در شرایط سخت تحریمی، باید اقتصاد را اداره کنیم و حتی بتوانیم اثر تحریم را کمرنگ و یا حتی ات را برطرف کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه تصریح کرد: دولت سیزدهم سعی کرده است که چند مسئله را حل کند که در این راه توفیقاتی نیز حاصل شده است.

منظور با اشاره به حذف و اصلاح سیاست ارز ۴۲۰۰ تومانی، گفت: کشور با مشکل ناترازی ارزی مواجه بود و در سال گذشته دولت تصمیم سختی را گرفت که در یک سال گذشته چند متغیر اقتصادی را متاثر کرد که شوک این تعدیل نرخ ارز فروکش کرده است و به تعادل جدیدی رسیدیم.

وی اضافه کرد: سعی شد درآمد مالیاتی بهبود پیدا کند و در ۲ سال گذشته رشد این درآمد خوب بوده است.

معاون رئیس جمهور گفت: دولت در بحث نفت تلاش کرد فروش و صادرات نفت افزایش یابد که توفیقاتی در این حوزه داشتیم، هر چند ورود درآمدهای ارزی با مشکل مواجه است.

منظور در خصوص رفاه خانوارها، بیان کرد: دولت سال گذشته تلاش کرد با پرداخت جبرانی بتواند اثر ناشی از تعدیل نرخ ارز جبران کند با توجه به تورم، مردم این کمک را کمتر لمس کردند.

وی با اشاره به شدت مصرف انرژی در کشور، گفت: مصرف انرژی رشد بسیار بالایی دارد و حتی در هفته‌های گذشته مصرف بنزین در روز تا ۱۳۵ میلیون لیتر هم رسیده بود و طرفیت تولید هم در سقف خود قرار دارد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: مسئله انرژی به یک مشکل جدی در کشور تبدیل شده است و مصرف گاز، بنزین، نفت‌گاز و... رشد مصرف بالایی دارد.

منظور تاکید کرد: دولت سیاست قیمتی برای مسئله انرژی را در دستور کار قرار ندارد و از راه‌های غیر قیمتی به دنبال حل این مشکل است و نمی‌خواهد شوک جدیدی به کشور تحمیل کند.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

تازه ها