کد خبر 155935

هند پس از ۷ سال صادرات شکر را ممنوع می‌کند

طبق گفته یکی از منابع دولت هند، صادرات شکر از ابتدای فصل پاییز جهت اطمینان از تأمین نیاز داخلی و کنترل قیمت‌ها ممنوع می‌شود.

هند پس از ۷ سال صادرات شکر را ممنوع می‌کند

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از رویترز، انتظار می‌رود هند برای اولین بار طی 7 سال گذشته صادرات شکر را از ابتدای فصل پاییز ممنوع کند. خروج هند از بازار دنیا شاخص قیمت در نیویورک و لندن را که همین حالا هم به بالاترین رقم طی چند سال گذشته رسیده افزایش می‌دهد و ترس از تورم بیشتر در بازار جهانی غذا را بالا می‌برد.

طبق گفته یکی از منابع دولت هند، تمرکز اصلی این کشور بر تامین نیاز داخل و تولید اتانول از نیشکرهای اضافی است. بنابراین هند در فصل آینده شکر اضافی برای صادرات ندارد.

هند در فصل جاری مجوز صادرات تنها 6.1 میلیون تن شکر را تا پایان سپتامبر صادر کرده بود. این رقم در فصل بهار برابر با 11.1 میلیون تن بود.

هند در 2016 یک مالیات 20 درصدی بر صادرات شکر وضع کرد تا فروش خارجی آن را محدود کند. بارندگی‌های مونسون در مناطق برتر رشد نیشکر در ایالت غربی ماهاراشترا و ایالت جنوبی کارانتاکا 50 درصد کمتر از سطح متوسط از ابتدای سال جاری میلادی بوده است. این دو منطقه روی هم رفته بیش از نیمی از کل تولید شکر هند را بر عهده دارند.

بارندگی‌های پراکنده تولید شکر در فصل 2023/24 و حتی کشت در فصل 2024/25 را پایین می‌آورد. قیمت داخلی شکر در هند در این هفته به بالاترین رقم طی دو سال گذشته رسید و دولت را مجبور کرد مجوز 200 هزار تن فروش بیشتر را به کارخانه‌ها صادر کند.

طبق گفته یکی از منابع دولت هند، تورم مواد غذایی یک نگرانی بزرگ است و افزایش اخیر قیمت شکر هرگونه امکان صادرات را از بین می‌برد.

تورم خرده فروشی در هند در ماه ژوئیه به 7.44 درصد رسید که بالاترین رقم طی 15 ماه گذشته را نشان می‌داد. تورم مواد غذایی هم تا 11.5 درصد افزایش یافته است، یعنی بالاترین رقم طی 3 سال گذشته.

تولید شکر هند احتمالاً 3.3 درصد در فصل 2023/24 کاهش یافته و به 31.7 میلیون تن می‌رسد.

هند در ماه گذشته میلادی خریداران را با ممنوعیت صادرات برنج سفید غیر باسماتی شگفت‌زده کرد. دهلی نو همچنین هفته گذشته 40 درصد عوارض بر صادرات پیاز وضع کرد تا قیمت مواد غذایی را قبل از انتخابات ایالتی سال جاری کنترل کند.

انتظار می‌رود کاهش تولید در تایلند هم باعث کاهش صادرات این کشور شود و برزیل هم نتواند این کمبود را جبران کند.

ارسال نظر

تازه ها