کد خبر 155759

وضع عوارض ۴۰ درصدی صادرات پیاز در هند

وزارت دارایی هند برای پایین آوردن قیمت داخلی پیاز، ۴۰ درصد عوارض برای صادرات این محصول اعمال کرد.

وضع عوارض ۴۰ درصدی صادرات پیاز در هند

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از رویترز، وزارت دارایی هند در روز شنبه اعلام کرد 40 درصد عوارض صادرات برای پیاز تا پایان سال جاری میلادی اعمال می‌شود تا دسترسی داخلی به این محصول افزایش یابد.

این عوارض که توسط بزرگترین صادر کننده پیاز دنیا اعمال شده، به دهلی نو کمک می‌کند قیمت داخلی پیاز را در آستانه انتخابات ایالتی پایین بیاورد، اما قیمت را برای خریداران آسیایی افزایش می‌دهد، چون سایر صادر کنندگان منطقه عرضه خود را محدود کرده‌اند.

طبق گفته صادرکنندگان هندی، وضع این عوارض قیمت پیاز هند را نسبت به پاکستان، چین و مصر بالاتر می‌برد که باعث کاهش صادرات آن شده و قیمت محلی را پایین می‌آورد.

نگرانی در مورد کاهش تولید به خاطر بارندگی‌های نامنظم در هند متوسط قیمت عمده فروشی پیاز در بازارهای اصلی را حدود 20 درصد از ژوئیه تا ماه‌اوت افزایش داده و به 2400 روپیه معادل 28 دلار و 87 سنت در هر 100 کیلوگرم رسانده است.

این تابستان خشک‌ترین تابستان طی یک قرن اخیر در هند بوده است. پیازهایی که در طی ماه‌های تابستان برداشت شده به سرعت فاسد می‌شوند و محصولات جدید هم با تاخیر می‌رسند. این شرایط باعث شده دولت هند اقدامات اضطراری اتخاذ کند.

صادرات پیاز هند در نیمه اول سال جاری میلادی 63 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشت و به 1.46 میلیون تن رسید. کشورهایی مانند بنگلادش، نپال، مالزی، امارات و سریلانکا وابسته به پیاز هند هستند. عوارض اعمال شده باعث می‌شود چین و پاکستان هم قیمت‌های خود را افزایش دهند چون مازاد محصول چندانی برای صادرات ندارند.

افزایش شدید قیمت سبزیجات و غلات در هند تورم سالیانه در این کشور را به بالاترین رقم طی 15 ماه گذشته رسانده است. هند ماه گذشته خریدان را با ممنوعیت فروش برنج سفید غیر باسماتی شوکه کرد تا قیمت را پایین بیاورد.

ارسال نظر

تازه ها