کد خبر 155719

تورم مواد غذایی اسپانیا به بالای ۳۰ درصد رسید

نشریه ال موندو با استناد به آخرین داده‌های شرکت تحلیلی فونکاس Funcas گزارش داد که قیمت مواد غذایی در اسپانیا در ماه ژوئیه نسبت به ماه مشابه در سال ۲۰۱۹ قبل از شیوع کرونا، ۳۰.۸ درصد افزایش یافته است.

تورم مواد غذایی اسپانیا به بالای ۳۰ درصد رسید

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از راشاتودی، نشریه ال موندو روز جمعه با استناد به آخرین داده‌های شرکت تحلیلی فونکاس Funcas گزارش داد که قیمت مواد غذایی در اسپانیا در ماه ژوئیه نسبت به ماه مشابه در سال 2019 قبل از شیوع کرونا، 30.8 درصد افزایش یافته است.

این داده‌ها همچنین نشان می‌دهد که قیمت کالاها در چهارمین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا بیش از دو برابر شده و طی دو دهه گذشته 54.4 درصد افزایش یافته است. قیمت مواد غذایی به تنهایی 79.3 درصد در مدت مشابه شاهد افزایش بوده است.

در میان محصولاتی که بیشترین افزایش قیمت را در سال گذشته میلادی داشته‌اند، شکر (44.2 درصد)، سیب زمینی (38.8 درصد)، برنج (22 درصد)، میوه های کنسرو شده (19.4 درصد) و شیرینیجات (18.2 درصد) بوده است.

بر اساس این داده‌ها، شیر 17.6 درصد، تخم مرغ 12.8 درصد و میوه‌های تازه 11.6 درصد در مدت مشابه افزایش یافت.

داده‌های مؤسسه تحلیلی مینتک Mintec نیز نشان می‌دهد که قیمت روغن زیتون 115 درصد نسبت به سال قبل جهش کرده و بالاترین افزایش قیمت را در تاریخ این کشور ثبت کرده است.

در گزارش فونکاس همچنین آمده است که تورم مواد غذایی اسپانیا تحت تأثیر عوامل متعددی مانند افزایش قیمت انرژی، سوخت و کود و همچنین کاهش عرضه برخی کالاها در بازار جهانی بوده است.

خشکسالی طولانی که اسپانیا از تابستان گذشته تجربه کرده نیز به افزایش قیمت مواد غذایی کمک کرده است. شرایط بد آب و هوایی اکنون عرضه جهانی روغن زیتون را نیز تهدید می‌کند و قیمت‌ها در سراسر جهان افزایش یافته است.

طبق گزارش نشریه ال موندو، در ماه‌های آینده افزایش قیمت‌ها در اسپانیا ادامه خواهد داشت و پیش بینی می‌شود که نرخ کلی تورم در دسامبر به 5 درصد برسد.

ارسال نظر

تازه ها