کد خبر 155494

نماینده مجلس عراق: گفت و گو با آمریکا بی فایده است

نمایده مجلس عراق گفت و گوهای بغدا با آمریکا را بی فایده دانست و گفت: تنها فایده‌ای که واشنگتن می‌تواند برای عراق داشته باشد، این است که از کشور ما خارج و توطئه خود علیه مردم عراق را متوقف کند.

نماینده مجلس عراق: گفت و گو با آمریکا بی فایده است

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، «ثائر الجبوری» یکی از نمایندگان مجلس عراق در گفت و گو با خبرگزاری المعلومه با اشاره به اینکه کشورهایی که خود را عظیم یا بزرگ می‌خوانند، هر از چند گاهی به فکر اشغال یک کشور می‌افتند و به خود مشروعیت می‌دهند که بر این یا آن کشور سیطره پیدا کنند، افزود: عراق یکی از کشورهایی است که از دهه ۲۰ قرن گذشته میلادی تا به امروز به وفور اشغال شناخته شده و کانون توجه جهانیان بوده است.

وی با بیان اینکه عراق نمی‌تواند از گفت‌وگو با آمریکا سود ببرد، اظهار داشت: تنها منفعتی که واشنگتن می‌تواند برای بغداد فراهم کند اینکه توطئه و دشمنی علیه کشور را متوقف کند.

این نماینده مجلس عراق با بیان اینکه این کشور دارای حاکمیت ملی است، افزود: عراق به هیچ کشوری وابسته نخواهد بود و سرزمین آن بر هر خارجی حرام است.

وی بااشاره به اینکه دیدارها و سفرهایی که سفیر واشنگتن یا نماینده سازمان ملل در عراق برگزاری می‌کنند، تلاشی برای تحقق منافع واشنگتن است، افزود: این تلاش‌ها به هیچ وجه موفقیت‌آمیز نیست یا به نتیجه نمی‌رسد و تنها منفعتی که سفیر می‌تواند برای عراق به ارمغان آورد ترک سفارت آمریکا و رها کردن آن است.

دفتر نخست وزیری عراق امروز - یکشنبه - اعلام کرد که «محمد شیاع السودانی» نخست وزیر این کشور امروز «الینا رومانوسکی» سفیر آمریکا در بغداد را به حضور پذیرفت و با وی در مورد روابط کلی عراق و آمریکا و راه‌های تقویت همکاری‌های مشترک در زمینه‌های اقتصادی و توسعه در چارچوب توافقنامه راهبردی به گونه‌ای که به نفع دو کشور باشد، گفت و گو کرد.

در این دیدار سفیر آمریکا در بغداد نیز تمایل دولت این کشور برای ادامه همکاری و توسعه منافع مشترک با عراق را اعلام کرد.

نمایندگان، سیاستمداران و تحلیلگران عراقی و مردم این کشور بارها بر لزوم پایان حضور نظامی آمریکا در کشورشان تاکید کرده و خواهان احترام کامل به حاکمیت و استقلال آن شده اند.

ارتش آمریکا از سال ۲۰۰۳ به بهانه مبارزه با داعش، عراق را اشغال کرده است. این درحالی است که دولت عراق در ۱۸ آذر سال ۱۴۰۰ به طور رسمی پایان ماموریت نیروهای نظامی ائتلاف بین المللی به سرکردگی آمریکا را در این کشور اعلام کرد اما نظامیان اشغالگر آمریکایی همچنان در عراق حضور دارند.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها