کد خبر 155009

مقامات آمریکا در نشست صلح اوکراین در عربستان شرکت می‌کنند

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که مقامات دولت آمریکا در نشست صلح اوکراین در عربستان سعودی شرکت خواهند کرد.

مقامات آمریکا در نشست صلح اوکراین در عربستان شرکت می‌کنند

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران در واشنگتن در خصوص میزبانی عربستان سعودی از نشست صلح اوکراین گفت: ما از این نشست حمایت می کنیم. ما همیشه اعلام کرده ایم که در ارتباط با این جنگ (اوکراین)، مهم است اوکراین در ردیف اول مذاکرات باشد.

وی افزود: مهم است کشورهایی که به صورت مستقیم موضع اوکراین را نشنیده اند، اظهارات این کشور را بشنوند.

میلر اضافه کرد که تایید می کنم مقامات آمریکایی در این نشست حضور خواهند داشت اما هنوز اسامی مشخص نشده است.

وال استریت ژورنال روز شنبه گزارش داد که عربستان سعودی از کشورهای غربی، اوکراین و کشورهای بزرگ در حال توسعه برای این مذاکرات دعوت خواهد کرد. این نشست با حضور مقامات ارشد از ۳۰ کشور جهان در روزهای ۵ و ۶ اوت (آگوست) در جده برگزار خواهد شد.

به گزارش وال استریت ژورنال، این مذاکرات همزمان با تشدید تلاش اروپا و واشنگتن برای افزایش حمایت بین‌المللی از خواسته‌های صلح اوکراین انجام خواهد شد.

این در حالی است که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ششم مرداد ماه در نشست اجلاس سران روسیه و آفریقا گفت که مسکو برای مذاکرات صلح آماده است ولی غرب نمی‌خواهد چنین مذاکراتی برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری تاس، پوتین در نشست عمومی دومین اجلاس سران روسیه و آفریقا گفت: ایالات متحده و ناتو مذاکرات با روسیه در مورد تضمین امنیت برابر برای همه کشورها را رد می‌کنند و در همین حال ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین قانونی را وضع کرده است که مذاکرات با روسیه را ممنوع می‌کند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو و تقویت حضور غرب در نزدیکی مرزهای مشترکش با اوکراین، استقلال جمهوری‌های خلق «دونتسک» و «لوهانسک» را در منطقه «دونباس» به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن (پنجم اسفند ۱۴۰۰)، عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی و جنگ تغییر یافت.

رئیس‌جمهور روسیه اواخر بهمن‌ماه ۱۴۰۰ یعنی یکی دو هفته قبل از آغاز جنگ اوکراین، با ابراز نگرانی از گسترش ناتو به عنوان مهم‌ترین پیمان نظامی و سیاسی غرب که برای مقابله با اتحاد جماهیر شوروی سابق تأسیس شده، گفته بود که هیچ کشور شوروی سابق از جمله اوکراین نباید به عضویت پیمان آتلانتیک شمالی درآید.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها