کد خبر 154894

وزیر خارجه آمریکا: روسیه به دنبال سلاح در کره شمالی است

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا که در استرالیا به سر می برد، ادعا کرد که وزیر دفاع روسیه در سفر خود به کره شمالی به دنبال خرید تسلیحات برای کمک به تهاجم مسکو علیه اوکراین است.

وزیر خارجه آمریکا: روسیه به دنبال سلاح در کره شمالی است

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، آنتونی بلینکن وزیر خارجه دولت جو بایدن روز شنبه پس از ورود سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه به پیونگ یانگ کره شمالی گفت که روسیه در حال تلاش برای خرید تسلیحات از متحدان در سراسر جهان است.

بلینکن به خبرنگاران در استرالیا گفت: «شک دارم که او برای تعطیلات در کره شمالی حضور داشته باشد.»

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: «ما شاهد هستیم که روسیه به شدت به دنبال دریافت سلاح‌ از هر جای ممکن است تا به تهاجم خود به اوکراین ادامه دهد.»

وزیر خارجه دولت بایدن در تداوم ادعاهای ضد ایرانی افزود: «ما شاهد این تلاش روسیه در کره شمالی و ایران نیز هستیم. ایران پهپادهای زیادی را در اختیار روسیه قرار داده است و مسکو از آنها برای تخریب زیرساخت‌های غیرنظامی اوکراین استفاده می‌کند و با آنها غیرنظامیان را در اوکراین می کشد.»

به گزارش بامداد پنجشنبه ایرنا به نقل از رویترز، کیم جونگ اون رهبر کره شمالی چهارشنبه با سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه دیدار و نامه پوتین را از وی دریافت کرد.

خبرگزاری دولتی کی‌سی‌ان‌اِی کره شمالی با انتشار خبر دیدار کیم و شویگو، از بازدید آنها از یک نمایشگاه دفاعی موشک‌های بالستیک ممنوعه پیونگ یانگ گزارش داد. کیم از پوتین به خاطر اعزام هیات نظامی به رهبری شویگو تشکر کرد و افزود: این دیدار روابط استراتژیک و سنتی بین کره شمالی و روسیه را تعمیق بخشید.

هیات روسی و یک هیات چینی شامل لی هنگ جونگ عضو دفتر سیاسی حزب کمونیست چین این هفته به مناسبت هفتادمین سالگرد پایان جنگ کره که در کره شمالی به عنوان «روز پیروزی» جشن گرفته می‌شود، وارد کره شمالی شدند.

این دو هیات، اولین بازدیدکنندگان عمومی برجسته خارجی از کره شمالی از زمان شروع همه‌گیری ویروس کووید-۱۹ به شمار می‌روند و در حالی وارد این کشور می‌شوند که پیونگ یانگ به دنبال تعمیق روابط خود با پکن و مسکو است و زمینه‌های مشترکی در رقابت‌های خود با واشنگتن را جست وجو می‌کند.

همزمان، روزنامه فایننشال‌تایمز در گزارشی ادعا کرد که سربازان اوکراینی از موشک‌های کره شمالی استفاده می‌کنند. وزارت دفاع اوکراین مدعی شده که این سلاح‌ها از روس‌ها به غنیمت گرفته شده است.

ایالات متحده، کره شمالی را به ارائه تسلیحات به روسیه از جمله ارسال محموله‌های احتمالی از طریق دریا متهم کرده اما درباره این ادعا مدرکی ارائه نکرده و گزارش‌ها حاکی از آن است که [استفاده از] تسلیحات کره شمالی در میدان‌های نبرد اوکراین به طور فاحش مشاهده نشده است.

بر اساس این گزارش، کره شمالی و روسیه انجام معاملات تسلیحاتی را تکذیب کردند.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها