کد خبر 154816

سازمان ملل: متعهد به پایان دادن به اشغالگری هستیم

محمد خالد الخیاری دستیار دبیرکل سازمان ملل در امور خاورمیانه، آسیا و اقیانوسیه گفت: سازمان ملل متحد همچنان متعهد به کمک به فلسطینیان و اسرائیلی ها برای حل مناقشه و پایان دادن به اشغالگری است.

سازمان ملل: متعهد به پایان دادن به اشغالگری هستیم

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، این مقام ارشد سازمان ملل روز پنجشنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره فلسطین گفت: من عمیقاً از مقیاس خشونت و دامنه تخریب در هفته‌های اخیر به‌ویژه در عملیات ۳-۴ جولای (ژوئیه) نیروهای امنیتی اسرائیل و درگیری های مسلحانه متعاقب آن در جنین و همچنین حملات ماه گذشته که فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها را هدف قرار دادند، نگران هستم.

دستیار دبیرکل سازمان ملل در امور خاورمیانه، آسیا و اقیانوسیه افزود: من مجدداً از همه طرف‌ها می‌خواهم که گام‌های مشخصی برای کاهش تنش‌ها بردارند و اطمینان حاصل کنند که از همه غیرنظامیان محافظت می‌شود.

وی تصریح کرد: سازمان ملل همچنان به تماس‌های گسترده با همه طرف‌ها، از جمله مقامات منطقه‌ای، برای کمک به کاهش تنش‌ها و جلوگیری از آغاز مجدد خشونت، ادامه می دهد.

الخیاری گفت: چنین اقداماتی باید در تلاش های گسترده تر همه طرف ها برای احیای افق راه حل سیاسی و پرداختن به عوامل اصلی اختلافات ادغام شود.

دستیار دبیرکل سازمان ملل در امور خاورمیانه تاکید کرد: سازمان ملل متحد همچنان متعهد به کمک به فلسطینیان و اسرائیلی ها برای حل مناقشه و پایان دادن به اشغالگری با هدف دستیابی به راهکار دو کشوری، مطابق با قطعنامه های سازمان ملل، قوانین بین المللی و توافقات دوجانبه است.

به گزارش ایرنا، گروه‌های تندروی صهیونیستی به مناسبت به‌اصطلاح سالگرد تخریب معبد سلیمان خواستار یورش گسترده به مسجد الاقصی شدند.

خبرگزاری آناتولی ترکیه به نقل از مسئول اداره اوقاف قدس گزارش داد: ۳۴۳ شهرک نشین از ورودی باب المغاربه به مسجدالاقصی یورش بردند.

همچنین «ایتمار بن گویر» وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی هم با شماری از شهرک نشینان از ورودی باب القطانین به مسجدالاقصی یورش برد.

صهیونیست‌ها به هر شیوه‌ای به دنبال تقسیم زمانی و مکانی مسجدالاقصی به منظور اجرای طرح‌های شوم خود هستند. در پاسخ به تعرض‌ها و جنایات رژیم صهیونیستی، گروه‌های مقاومت فلسطین نیز چندین بار شهرک‌های صهیونیست نشین اطراف مرز نوار غزه و شمال سرزمین اشغالی را با موشک هدف قرار داده‌اند.

گروه‌های مبارز فلسطینی تاکید کرده‌اند که مسجدالاقصی خط قرمز آنها است و هرگونه تعرض به آن با پاسخ شدید مواجه خواهد شد.

گردان «العیاش» وابسته به گردان های عزالدین القاسم شاخه نظامی جنبش حماس روز پنجشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که در پاسخ به تجاوز شهرک نشین های صهیونیست به مسجدالاقصی یک موشک از نوع «قسام۱» را به سوی شهرک صهیونیست نشین «رام أون» شلیک کرده است.

این گردان افزود: به دشمن صهیونیستی اعلام می کنیم که مسجدالاقصی خط قرمز است و اجازه تجاوز به آن را نخواهیم داد و در مسیر دفاع از آن، خون و جان ارزان ترین دارایی است که فدا می کنیم.

گردان العیاش به رژیم صهیونیستی هشدار داد که حوادث آینده بزرگتر و دردناکتر خواهد بود. رادیو رژیم صهیونیستی نیز اعلام کرد که ارتش درباره گزارش های منتشر شده پیرامون شلیک موشک از جنین تحقیق می کند.

گردان العیاش، ۱۹ تیرماه نیز ۲ فروند راکت ساخت مقاومت را به سمت شهرک صهیونیست نشین «شاکید» شلیک کرده بود.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها