کد خبر 154266

وزیر نیرو: ذره‌ای از حق ایران درباره حقآبه هیرمند کوتاه نخواهیم آمد

وزیر نیرو با بیان اینکه ذره‌ای از حق ایران درباره حق آبه هیرمند کوتاه نخواهیم آمد، گفت: انتقال آب از دشت تهلاب می‌تواند بخشی از نیاز سیستان و بلوچستان را تامین کند.

وزیر نیرو: ذره‌ای از حق ایران درباره حقآبه هیرمند کوتاه نخواهیم آمد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، وزیر نیرو با بیان اینکه ذره‌ای از حق ایران درباره حق آبه هیرمند کوتاه نخواهیم آمد، گفت: انتقال آب از دشت تهلاب می‌تواند بخشی از نیاز سیستان و بلوچستان را تامین کند.

 علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو در حاشیه مراسم رونمایی از پیشخوان رصد منابع آب کشور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در تبصره 8 قانون بودجه 1402 تامین آب شرب برای صنایع پیش بینی شده بود که وزارت نیرو می‌بایست از طریق استفاده حداکثری از پساب بهداشتی و همچنین آب دریا، آب صنایع را تامین کند.

وی افزود: این موضوع این امکان را به وجود می‌آورد که منابع آب بیشتری را در اختیار صنایع قرار دهیم و صنایع نیز بتوانند تولید بیشتری داشته باشند.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: براساس برآوردهای صورت گرفته این موضوع می‌تواند بیش از دو میلیارد مترمکعب آب را برای صنایع تامین کند و صنایع آب‌بر نیز موفق به اجرای طرح‌های خود شوند. علاوه بر این از طریق آزاد سازی پساب می‌توان نیاز مناطق دیگری که نیاز به آب شرب را دارند را تامین کرد.

وی ادامه داد: براساس قانون می‌بایست شرایط رقابتی ایجاد شود و پیش‌ بینی می‌کنیم از طریق بورس ظرفیت پساب بهداشتی در اختیار صنایع قرار گیرد.

وزیر نیرو از ورود پساب به بورس انرژی خبر داد و گفت: طی هفته‌های آینده شاهد گشایش این تابلو خواهیم بود.

محرابیان تصریح کرد: بانک جهانی گزارشی را در خصوص وضعیت دسترسی به تامین آب شرب در مناطق شهری و روستایی در کشورهای مختلف منتشر کرد که براساس این گزارش ایران در سطح جهان و منطقه در وضعیت ممتازی قرار داشت؛ براساس این گزارش دسترسی ایران در آب شرب شهری 99.83 درصد و در مناطق روستایی بیش از 82 درصد ثبت شده است.

وی افزود: در جهان متوسط دسترسی به آب شرب شهری 85 درصد و آب روستایی 59 درصد بوده، همچنین در منطقه غرب آسیا دسترسی به آب شرب در بخش شهری 83 درصد و در بخش روستایی 69 درصد ثبت شده است.

وزیر نیرو اذعان داشت: ایران در رده بالای کشورهای تامین کننده آب شرب و شهری قرار دارد و همچنین در سرعت تامین آب نیز در بین کشورهای دیگر رتبه خوبی را کسب کرده است که این موضوع حاکی از تاثیر افتتاح طرح‌های آبرسانی روستایی است.

محرابیان با بیان این‌که ذره‌ای از حق ایران درباره حق آبه هیرمند کوتاه نخواهیم آمد، اظهار کرد: انتقال آب از دشت تهلاب می‌تواند بخشی از نیاز سیستان و بلوچستان را تامین کند.

وی با تاکید بر اینکه هنوز با وجود رایزنی‌های مختلف درباره رهاسازی آب این موضوع محقق نشده است، گفت: رئیس جمهوری روی این موضوع تاکید دارد و از همه مسئولان درخواست کردند که به این مهم توجه داشته باشند.

وزیر نیرو با بیان این‌که با وجود تحقق نیافتن حق‌آبه اقدام‌های لازم برای تامین آب را انجام می‌دهیم، اذعان داشت: مهم‌ترین اقدام انتقال آب از آبخوان دشت تهلاب سیستان و بلوچستان است، این آبخوان آب زیادی دارد و می‌تواند بخشی از نیاز این استان را تامین کند.

محرابیان انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان، خراسان رضوی و جنوبی از دیگر اقدامات دانست و افزود: این کار در حال اجراست.

وزیر نیرو با بیان اینکه "با توجه به افزایش روزافزودن تقاضا برای آب، مدیریت منابع آبی یک ماموریت مهم است که باید مورد توجه قرار گیرد"، گفت: لازم است که مدیریت دقیقی روی این عنصر حیاتی داشته باشیم که لازمه این کار نیز داشتن اطلاعات صحیح و پویا است چرا که با تحلیل اطلاعات می‌توانیم روش‌های جدیدی را روی منابع آب داشته باشیم.

محرابیان با اشاره به رونمایی از پیشخوان رصد منابع آب کشور گفت: با تحلیل اطلاعات می‌توانیم روش‌های جدیدی را طراحی و اجرا کنیم و اطلاعات مندرج دوره سوم آماربرداری را طی کرده که می‌تواند منبع موثقی برای مدیریت منابع آبی باشد.

ارسال نظر

تازه ها