کد خبر 154258

بدهی ۱ میلیارد دلاری نیروگاه‌های برق به صندوق توسعه ملی

علیرضا میرمحمد صادقی معاون بانکی و اعتباری صندوق توسعه ملی از اعلام آمادگی این صندوق برای تامین مالی اجرای پروژه‌های نیروگاهی خبر داد.

بدهی ۱ میلیارد دلاری نیروگاه‌های برق به صندوق توسعه ملی

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، علیرضا میرمحمد صادقی اظهار کرد: صندوق توسعه ملی به عنوان یکی از ابزارهای تحقق رشد 8 درصدی در راستای منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و هدف گذاری دولت مردمی سیزدهم، آمادۀ تامین مالی نیروگاههای جدید است و بر این اساس لازم است متقاضیان تسهیلات ارزی، مطابق اساسنامه و نظام نامه ضوابط و شرایط اعطای تسهیلات ارزی صندوق توسعه ملی، به بانک های عامل طرف قرارداد صندوق مراجعه کنند.

وی تصریح کرد: همچنین با هدف تسریع در فرآیند اعطای تسهیلات، قراردادهای عاملیت ارزی سال 1401 فی مابین صندوق توسعه و بانکهای عامل تمدید و قراردادهای سال 1402 نیز در حال ابلاغ است.

رشد 3 برابری تسهیلات پرداختی جهت تکمیل نیروگاهها در دولت سیزدهم

عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی، با اشاره به رشد 3 برابری تسهیلات پرداختی جهت تکمیل نیروگاهها در دولت سیزدهم، اظهار داشت: با پیگیریهای صورت گرفته، از ابتدای شروع فعالیت دولت سیزدهم تاکنون مبلغ 554 میلیون دلار به منظور تکمیل نیروگاههای درحال ساخت تسهیلات پرداخت شده که منجر به افتتاح نیروگاهها ( نیروگاه خرم آباد، زنجان و ..) توسط وزارت نیرو شده است در حالی که در مدت مشابه و از ابتدای سال 1399 تا آغاز دولت سیزدهم، تسهیلات پرداخت شده در این بخش 190 میلیون دلار بوده است که افزایش 3 برابری دارد.

میرمحمد صادقی، با بیان اینکه صندوق توسعه ملی بر اساس ماده 16 قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور که در حکم اساسنامه صندوق است با هدف تبدیل بخشی از عواید ناشی از فروش نفت خام و گاز طبیعی و میعانات گازی به ثروت های ماندگار، مولد و سرمایه های زایندۀ اقتصادی و حفظ سهم نسلهای آینده از منابع نفت خام و گاز طبیعی تشکیل شده است، گفت: بر اساس وظیفۀ محوله از جانب قانون برعهده صندوق، در تمام تصمیم گیریها به ویژه تصمیم گیرهای مربوط به منابع صندوق، اولویت اول باید حفظ و افزایش منابع صندوق باشد.

یک میلیارد دلار، مطالبات ارزی صندوق از نیروگاهها

وی در ادامه سخنان خود، میزان مطالبات ارزی صندوق تا تاریخ 1402.04.20 از نیروگاهها را یک میلیارد دلار عنوان و اضافه کرد: صندوق توسعه ملی بر مبنای مفاد اساسنامه خود و به استناد مصوبات هیات وزیران مورخ 1394.03.12 در خصوص تامین ارز مورد نیاز جهت بازپرداخت اقساط ارزی تسهیلات نیروگاهها و آب شیرین کن ها از محل منابع صندوق توسعه ملی با نرخ رسمی (مبادله ای) و با هدف تامین 7200 مگاوات برق مورد نیاز کشور از سال 1394 تاکنون، بابت پشتیبانی و تامین مالی 46 طرح نیروگاهی به میزان 4.6 میلیارد دلار مسدودی صادر کرده که تاکنون مبلغ 3.7 میلیارد دلار به متقاضیان پرداخت شده است.

14020424111954606279476910

به گفته وی، پرداخت این تسهیلات با تعهد نامۀ کتبی بانک مرکزی و وزارت نیرو بوده است و چنانچه این تعهدنامه درآن زمان صادر نمی شد؛ عمده این معوقات نیز امروز وجود نداشت.

4 پیشنهاد صندوق جهت بازپرداخت بدهی و تامین مالی طرحهای نیروگاهی

میرمحمد صادقی با اشاره به پیشنهادهای اجرایی صندوق جهت بازپرداخت بدهی و تامین مالی طرحهای نیروگاهی، توضیح داد: با وجود اینکه صندوق خود پرداخت کننده تسهیلات بوده و باید اقساط را دریافت کند، پیشنهادهایی برای بازپرداخت بدهی و تامین مالی نیروگاهها ارایه کرده که امکان فروش برق مستقیم نیروگاهها به صنایع برای طرحهای اجرا شده و جدید، یکی از این پیشنهادات است.

عضو هیات عامل و معاون بانکی و اعتباری صندوق توسعه ملی، افزایش مدت قراردادهای خرید تضمینی برق توسط وزارت نیرو برای طرح های اجره شده را از دیگر پیشنهادات صندوق به این بخش عنوان و تصریح کرد: واریز 80 درصد وجوه دریافت شدۀ قبلی متقاضیان به حساب بانک عامل و متعاقبا به صندوق و همچنین افتتاح حساب مشترک به منظور واریز مطالبات نیروگاهها به حسابهای صندوق، پس از کسر منابع مورد نیاز نیروگاهها جهت نگهداری و تعمیرات؛ از دیگر پیشنهادهای اجرایی صندوق جهت بازپرداخت بدهی و تامین مالی طرحهای نیروگاهی محسوب می شود.

وی در پایان ضمن اعلام آمادگی صندوق توسعه ملی برای تامین مالی طرحهای توسعه ای و ارزآور کشور که دارای توجیه فنی و اقتصادی هستند، افزود: صنایع بزرگ کشور که جهت تامین انرژی برق خود نیاز به نیروگاه جدید دارند در صورتی که برای اجرا و ساخت نیاز به منابع مالی داشته باشند؛ در اولویت استفاده از منابع صندوق قرار دارند.

ارسال نظر

تازه ها