کد خبر 152870

رشد ۲۰درصدی صادرات از گمرکات آذربایجان‌شرقی

ناظر گمرکات آذربایجان‌شرقی گفت: تاکنون ۲۲۹۸ دستگاه کامیون کشنده وارداتی با عمر ۳ سال وارد گمرک سهلان شده که از این تعداد ۲۱۷۰ دستگاه شامل ۹۰درصد، از سال ۱۴۰۰ تاکنون، ترخیص شده است.

رشد ۲۰درصدی صادرات از گمرکات آذربایجان‌شرقی

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، اورنگی ناظر گمرکات استان آذربایجان شرقی با بیان اینکه ارتباط ایران با کشورهای اوراسیا از طریق گمرک نوردوز و از مرز بین ایران و نخجوان آذربایجان از طریق زمینی انجام می‌شود، اظهار داشت: در گمرک نوردوز 133 درصد افزایش وزنی کالاهای صادراتی و 139 درصد از نظر ارزشی افزایش داشتیم.

وی گفت: با توجه به کوهستانی بودن منطقه فقط از طریق زمینی اتصال نوردوز برقرار است و امکان اتصال ریلی وجود ندارد.

ناظر گمرکات استان آذربایجان شرقی با اشاره به ترخیص حدود 90 درصد کامیونهای موجود در گمرک، تصریح کرد: در استان آذربایجان شرقی از سه گمرک موجود در استان در دو ماه اول امسال 178 هزار تن کالا به‌مقصد ارمنستان به‌ارزش 34 میلیون دلار صادر شده است که از نظر وزنی 112 درصد و از لحاظ ارزشی 96 درصد افزوده شده است.

به‌گفته اورنگی، در سال جاری در مجموع 417 هزار تن کالا به‌ارزش 208 میلیون دلار صادر شده است که از نظر وزنی 22 درصد و ارزشی 3 درصد افزایش یافته است.

وی عمده طرف‌های صادراتی کالاهای ایران از آذربایجان شرقی را کشورهای ترکیه، عراق، ارمنستان، بلغارستان، آذربایجان، گرجستان، روسیه، افغانستان و پاکستان اعلام کرد.

ناظر گمرکات استان آذربایجان شرقی در مورد اینکه "چگونه کالا از گمرکات آذربایجان شرقی برای افغانستان و پاکستان صادر می‌شود؟" گفت: ما علاوه بر گمرکات رسمی دفاتر گمرکی در شهرک‌های صنعتی مانند شهید سلیمی داریم که کارخانه‌جات شیرینی مانند شیرین‌عسل، محصولات خود را در همان جا اظهار می‌کنند که این محموله‌های صادراتی پلمب می‌شود و از مرزهای شرقی کشور به‌مقصد افغانستان صادر می‌شود.

مدیرکل‌گمرک تبریز گفت: گمرکات آذربایجان شرقی بر اساس مقررات تسهیلات 18گانه برای فعالان اقتصادی مجاز ارائه می‌کند که برخی از این خدمات مانند انبار اختصاصی برای تولیدکنندگان در نظر می‌گیرد، همچنین ضمانت‌نامه بانکی برای فعالان مجاز اقتصادی تا یک سال پس از ترخیص قابلیت استفاده دارد که این تسهیلات به مدیریت نقدینگی تولیدکنندگان کمک می‌کند.

ارسال نظر

تازه ها