کد خبر 152719

تاخیر مجلس در تصویب لایحه واردات خودروهای کارکرده

در حالی که رییس‌جمهور ۶ اردیبهشت امسال لایحه واردات خودروهای کارکرده را به مجلس ارائه کرده، اما در عمل شاهد تاخیر خانه ملت در تصویب این لایحه هستیم.

تاخیر مجلس در تصویب لایحه واردات خودروهای کارکرده

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، ششم اردیبهشت امسال لایحه الحاق موادی به قانون ساماندهی صنعت خودرو که بنا به پیشنهاد وزارت صمت در جلسه مورخ ۳۰ فروردین ۱۴۰۲ هیات وزیران به تصویب رسیده بود، برای طی تشریفات قانونی به مجلس ارائه شد.

دولت این لایحه را ششم اردیبهشت به مجلس ارائه کرد، در حالی که نمایندگان مجلس تا پیش از آن به‌طور مرتب در مصاحبه‌های خود خواستار واردات خودروهای کارکرده شده بودند، اما پس از ارائه لایحه دولت، شاهد تاخیر عجیب مجلس در تصویب این لایحه هستیم.

از جمله، «لطف‌الله سیاهکلی» عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا درباره لایحه الحاق موادی به قانون ساماندهی صنعت خودرو گفت: واردات و تولید خودرو در کشور رابطه معکوس دارد به نحوی که به هر میزان واردات خودرو افزایش یابد، میزان تولید خودرو کاهش خواهد یافت و به همان اندازه که تولید خودرو کاهش می‌یابد واردات خودرو افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه فاصله زیاد بین عرضه و تقاضای خودرو در کشور سبب بخشی از التهابات در بازار خودرو شده است؛ افزود: با توجه به محدودیت‌های ارزی در کشور، دولت تصمیم گرفته که بخشی از نیاز بازار با واردات خودروهای زیر ۵ سال تامین شود که اقدامی بسیار ارزنده و کارشناسی شده است و سبب تنظیم بازار خودرو خواهد شد.

«نصرالله پژمانفر» رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در نطق خود در مجلس، موضوع جمع آوری پول ۹۰۰ هزار نفر در حساب‌های وکالتی به نفع خودروسازان را مورد اشاره قرار داد و گفت: در ثبت نام خودروهای داخلی و خودروهای وارداتی، کسی که ثبت نام کرده، نمی‌داند برای چه زمانی و چه چیزی و با چه وضعیتی و چه شرایطی و با چه قیمتی باید خودروی خود را تحویل بگیرد.

وی یادآور شد: ورود خودروهایی که کمتر از پنج سال از ساخت آنها گذشته بود می‌توانست مرهمی بر این زخم باشد، اما انگار عده‌ای با ورود مجلس برای حل مساله مخالف هستند.

پژمانفر اظهار داشت: ‌ قرار بود با واردات خودرو عطش بازار پاسخ داده شود، اما در چند ماه گذشته قیمت خودروی ۶۵۰ میلیون تومانی به یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان رسیده است.

همچنین، «محمدتقی نقدعلی» نماینده مردم خمینی شهر در مجلس در تذکری با بیان اینکه مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره حذف مصوبه مجلس در موضوع واردات خودروی دست دوم دل همه را به درد آورد، تصریح کرد: اوضاع خودرو نابسامان است، چرا برای یکه‌تازی خودروسازها کاری نمی‌کنید تا حساب کار دستشان بیاید، با توجه به تورم و مشکلات معیشتی مردم نگران هستند.

سید کاظم دلخوش اباتری نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس نیز در نطق خود با بیان اینکه جلوگیری از واردات خودروهای سواری کارکرده ظلم است، گفت: در حال حاضر خودروسازان از این فرصت‌ سوءاستفاده می‌کنند.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

تازه ها