کد خبر 152375

اولین برق نیروگاه اختصاصی صنایع وارد شبکه شد

اولین نیروگاه اختصاصی صنایع با ظرفیت ۳۳۶ مگاوات، در قالب تفاهم‌نامه وزارت نیرو و وزارت صمت، برق خود را به مشترکان صنعتی عرضه کرد.

اولین برق نیروگاه اختصاصی صنایع وارد شبکه شد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، نیروگاه 336 مگاواتی قدس سمنان به‌عنوان اولین نیروگاه ساخته شده در قالب برنامه‌ی توسعۀ 10 هزار مگاوات نیروگاه اختصاصی صنایع، برق خود را به شبکۀ سراسری کشور تزریق کرد.

بر اساس اعلام شرکت مدیریت شبکۀ برق ایران، صنایع طرف قرارداد این نیروگاه می‌تواند در کل سال بدون هیچ محدودیتی انرژی دریافت کند و برای این مشترکان صنعتی هیچ برنامه‌ی مدیریت مصرف برقی طی فصل تابستان اعمال نخواهد شد.

تفاهم‌نامه‌ی احداث 10 هزار مگاوات نیروگاه برق اختصاصی صنایع در اولین ماه‌های شروع فعالیت دولت سیزدهم میان وزرای نیرو و صنعت، معدن و تجارت منعقد شد.

به استناد اطلاعات شرکت پیمان‌کار نیروگاه 336 مگاواتی سمنان، زمان ساخت این واحد نیروگاهی یک رکورد جهانی است و این واحد تولید برق توسط متخصصان ایرانی در 6 ماه طراحی و ساخته شده است.

‌تابستان 1400 در حالی به پایان رسید که کشور با 15 هزار مگاوات ناترازی تولید و مصرف برق دست و پنجه نرم می‌کرد و در صورت تداوم شرایط سال‌های 1392 تا 1400 این ناترازی در سال 1401 به 20 هزار مگاوات می‌رسید؛ بر این مبنا برنامه کاهش ناترازی برق برنامه در قالب دو محور افزایش عرضۀ برق و مدیریت تقاضا در دستور کار صنعت برق قرار گرفت.

طی 21 ماه گذشته از شهریور 1400 تاکنون بیش از 7100 مگاوات نیروگاه به ظرفیت شبکۀ برق اضافه شده که این میزان به اندازۀ کل نیروگاه‌های ساخته‌شده در سال‌های 1392 تا 1400 است.

ارسال نظر

تازه ها