کد خبر 152357

سفر یک مقام آمریکایی دیگر به چین

پس از "سفر ویلیام برنز" رئیس سازمان اطلاعات جاسوسی آمریکا (سیا) و معتمدترین مقام دولت جو بایدن در ماه گذشته میلادی به چین که به گفته تحلیلگران شدت نگرانی کاخ سفید از وخامت روابط بین واشنگتن و پکن را نشان می‌دهد، وزارت خارجه آمریکا روز شنبه اعلام کرد یک مقام ارشد این وزارتخانه به چین سفر خواهد کرد

سفر یک مقام آمریکایی دیگر به چین

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد؛ وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز شنبه به وقت محلی اعلام کرد، دانیل کریتنبرینک، دستیار وزیر امور خارجه آمریکا در امور آسیای شرقی و اقیانوس آرام، در سفر به چین «مسائل کلیدی در روابط دوجانبه» را بررسی خواهد کرد.

بر اساس اعلام وزارت خارجه آمریکا، سارا بران، مدیر ارشد امور چین و تایوان در شورای امنیت ملی کاخ سفید در این سفر همراه دستیار بلینکن خواهد بود.

به گفته وزارت خارجه آمریکا، کریتنبرینک در طول سفرهای خود به شرق آسیا که از روز یکشنبه آغاز شده و تا ۱۰ ژوئن ادامه خواهد یافت، از نیوزیلند نیز دیدار خواهد کرد و در این کشور در گفتگوی راهبردی آمریکا و نیوزیلند حضور خواهد یافت.

سفر کریتنبرینک پس از دیدار ماه گذشته ویلیام برنز، رئیس سیا از چین انجام شد. یک مقام آمریکایی گفت برنز در دیدار با همتایان چینی خود "بر اهمیت حفظ خطوط ارتباطی در کانال های اطلاعاتی" تاکید کرد.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا روز شنبه چین را به دلیل امتناع از انجام مذاکرات نظامی مورد انتقاد قرارداد .آستین در سخنرانی خود در جریان اجلاس موسوم به گفتگوی شانگری-لا در سنگاپور گفت که خودداری پکن از گفتگو، تلاش ها برای حفظ صلح در منطقه ای را که دو رقیب در حال افزایش قدرت نظامی خود هستند، تضعیف می کند.

روزنامه فایننشال تایمز ۱۲ خرداد ماه از سفر مخفیانه رئیس سازمان اطلاعات جاسوسی آمریکا (سیا) به چین خبر داد و نوشت: سفر معتمدترین مقام دولت جو بایدن، شدت نگرانی کاخ سفید از وخامت روابط بین واشنگتن و پکن را نشان می‌دهد.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها