کد خبر 151907

اشتباه بانک مرکزی انگلیس در پیش‌بینی نرخ تورم

بانک مرکزی انگلیس اعتراف کرد که در پیش‌بینی تورم این کشور اشتباه کرده است.

اشتباه بانک مرکزی انگلیس در پیش‌بینی نرخ تورم

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از وبگاه مورنینگ اِستار، در جلسه کمیته خزانه‌داری انگلیس، سیاست‌گذاران به دلیل پیش‌بینی ‌نکردن افزایش طولانی‌مدت تورم، که ناشی از قیمت‌های بالاتر از حد انتظار مواد غذایی بود، با انتقاد مواجه شدند.

جان بارون (John Baron)، نماینده محافظه‌کار مجلس انگلیس، بانک مرکزی را به «بی‌توجهی تأسف‌بار به وظایف خود» متهم کرد که باعث شده است تورم به هدف ۲ درصدی نزدیک نشود؛ به گفته وی، این موضوع برای خانوارها و مشاغل «درد واقعی» ایجاد می‌کند.

هاو پیل (Huw Pill)، اقتصاددان ارشد بانک مرکزی انگلیس، اذعان کرد که الگوهای پیش‌بینی اقتصادی این بانک منجر به اشتباهاتی شده است.

وی اظهار کرد: می‌دانیم پیش‌بینی‌های ما درباره تورم بسیار پایین بوده است. تلاش می‌کنیم بفهمیم چرا این اشتباهات را مرتکب شده‌ایم و آن‌ها را بر حسب رفتار، تفسیر و از نظر تداوم آن ارزیابی کنیم.

پیش از این، تصور می‌شد که تورم شاخص قیمت مصرف‌کننده در انگلیس ممکن است تا اواسط سال آینده میلادی به ۱ درصد کاهش یابد؛ اما اکنون پیش‌بینی می‌شود که این تورم به حدود ۳.۴ درصد برسد.

اندرو بِیلی (Andrew Bailey)، رئیس بانک مرکزی انگلیس، در پاسخ به انتقاداتی مبنی بر اینکه این بانک اعتماد عمومی را به دلیل مدل‌سازی اقتصادی و تصمیماتش در خصوص نرخ بهره از دست داده است، پاسخ داد.

وی در بخشی از سخنانش اظهار کرد: گمان می‌کنم درس‌های بسیار بزرگی درباره نحوه عملکرد سیاست پولی در مواجهه با شوک‌های بسیار بزرگ وجود دارد؛ زیرا با شوک‌هایی‌ بی‌سابقه مواجه بوده‌ایم.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها