کد خبر 151796

مدیر کل آژانس انرژی اتمی نسبت به هدف قرار گرفتن نیروگاه‌های هسته‌ای هشدار داد

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره هدف قرار گرفتن نیروگاه‌های هسته‌ای و استفاده از آن‌ها برای مقاصد سیاسی هشدار داد.

مدیر کل آژانس انرژی اتمی نسبت به هدف قرار گرفتن نیروگاه‌های هسته‌ای هشدار داد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، رافائل گروسی روز سه شنبه در گفت‌وگو با شبکه «سی‌جی‌تی‌ان» چین نگرانی خود را درباره وضعیت ایمنی نیروگاه زاپوریژیا اوکراین تکرار کرد.

وی از طرف‌های درگیر خواست که به این نیروگاه شلیک نکنند و گفت: اگر بخواهم بصورت ساده و غیر رسمی صحبت کنم به نیروگاه شلیک و از آن به عنوان پایگاه نظامی استفاده نکنید.

مدیرکل آژانس اتمی افزود که حفظ ایمنی نیروگاه زاپوریژیا در شرایطی که دو طرف سرگرم جنگ با یکدیگر هستند بسیار دشوار است چون «هیچ فرمانده نظامی دوست ندارد به او گفته شود که به یک منطقه مشخص نزدیک نشود و یا در آنجا فعالیت نکند. بنابراین ما روی اصول مشخصی متمرکز هستیم که همه اطراف بتوانند در این منطقه اجرا کنند.»

وی در ادامه گفت‌وگو با این شبکه چینی، حمایت پکن از ابتکارات وی در این زمینه را ضروری دانست و ابراز امیدواری کرد که بتواند از این حمایت بطور مطلوب بهره‌مند شود.

نیروگاه اتمی زاپوریژیا در کرانه رودخانه دنیپر، بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا از نظر تعداد واحدها و تولید انرژی است.

این نیروگاه در ماه مارس سال گذشته میلادی تحت کنترل نیروهای روسیه قرار گرفت و از آن زمان تاکنون بارها مورد گلوله باران قرار گرفته است.

گروسی دیروز در توئیتی وضعیت ایمنی نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا را آسیب‌پذیر توصیف کرد و از طرف‌های درگیر خواست برای حفظ ایمنی این نیروگاه هسته‌ای به توافق برسند.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها