کد خبر 151562

مرکز آمار ایران گزارش تورم ماهانه فروردین ماه را منتشر کرد

مرکز آمار ایران از کاهش یک واحد درصدی نرخ تورم ماهانه فروردین ماه ۱۴۰۲ نسبت به اسفند ماه ۱۴۰۱ خبر داد و اعلام کرد: در این ماه کمترین تورم ماهانه مربوط به گروه‌های آموزش و شیر، پنیر و تخم مرغ با ٠.٣ درصد و گروه روغن‌ها و چربی‌ها با ٠.٥ درصد بوده است.

مرکز آمار ایران گزارش تورم ماهانه فروردین ماه را منتشر کرد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، مرکز آمار ایران با انتشار جزییات نرخ تورم فروردین ماه با سال پایه ١٤٠٠، اعلام کرد: در فروردین ١٤٠٢، بیشترین تورم ماهانه مربوط به گروه‌های «میوه و خشکبار» با ١٥,٣ درصد، «حمل و نقل» با ٨.٦ درصد و «کالاها و خدمات متفرقه» با ٧.٠ درصد بوده است. همچنین در این ماه کمترین تورم ماهانه مربوط به گروه‌های «آموزش» و «شیر، پنیر و تخم مرغ» با ٠.٣ درصد و گروه «روغن‌ها و چربی‌ها» با ٠.٥ درصد بوده است.

شاخص قیمت مصرف‌کننده خانوارهای کشور در فروردین ماه ۱۴۰۲ به عدد ۱۸۰.۵ رسیده است که نسبت به ماه قبل، ۳.۷ درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۵.۵ درصد افزایش و در دوازده ماهه منتهی به ماه جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل، ۴۷.۶ درصد افزایش داشته است.

تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور

نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای کشور در فروردین ماه امسال، ۵۵.۵ درصد بوده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین، ۵۵.۵ درصد بیشتر از فروردین ماه ۱۴۰۱ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند. تورم نقطه به نقطه فروردین ماه ۱۴۰۲ در مقایسه با ماه قبل، ۱.۵ واحد درصد افزایش یافته است.

تورم ماهانه خانوارهای کشور

تورم ماهانه خانوارهای کشور در فروردین ماه ۱۴۰۲ برابر ۳.۷ درصد بوده است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» ۴ درصد و برای گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات»، ۳.۵ درصد بوده است.

نرخ تورم ماهانه در فروردین‌ماه سال جاری نسبت به اسفند ۱۴۰۱ که ۴.۷ درصد بوده، کاهش یک واحد درصدی را نشان می‌دهد.

نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور در فروردین ماه ۱۴۰۲ به ۴۷.۶ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، ۱.۸ واحد درصد افزایش یافته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در فروردین ماه ۱۴۰۲

نرخ تورم سالانه کشور در فروردین ماه ۱۴۰۲ برابر ۴۷.۶ درصد است که دامنه تغییرات آن برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۴۶.۰ درصد برای دهک دهم تا ۵۳.۴ درصد برای دهک اول است. بر این اساس فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ۷.۴ واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل (۷.۵ واحد درصد) ۰.۱ واحد درصد کاهش داشته است.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها