کد خبر 151544

صادرات گاز در سال گذشته 10 درصد افزایش یافت

مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی گاز ایران با اشاره به رشد 10 درصدی صادرات گاز در سال گذشته، گفت: گازسوزی مشعل در مجتمع گازی پارس جنوبی از ۳.۲ میلیارد متر مکعب به ۱.۸ میلیارد متر مکعب کاهش پیدا کرده است.

صادرات گاز در سال گذشته 10 درصد افزایش یافت

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، «حسینعلی محمدحسینیم امروز در نشست فرصت های سرمایه گذاری در شرکت ملی گاز ایران در زنجیره ارزش با تمرکز بر هوشمندسازی، بهینه سازی و ذخیره سازی به همت خانه گاز، در حاشیه بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نفت،‌گاز، پالایش و پتروشیمی با اشاره به اینکه در سال گذشته شرکت ملی گاز توانست رتبه سوم تولید گاز جهان را کسب کند، افزود: عدد تولید گاز خام ایران در سال گذشته ۲۹۱ میلیارد مترمکعب بوده که ۲۷۰ میلیارد متر مکعب گاز شیرین به شبکه ۴۰ هزار کیلومتر خط لوله فشار قوی در صنعت گاز تزریق شده است.

وی ادامه‌داد: از این میزان، ۲۴۰ میلیارد متر مکعب گاز مصرف شده که ۷۲ میلیارد متر مکعب در نیروگاه ها،‌ ۱۰۴ میلیارد متر مکعب در بخش خانگی و تجاری، ۲۵ میلیارد متر مکعب در صنایع عمده،‌ ۲۳ میلیارد متر مکعب به عنوان خوراک و سوخت پتروشیمی و هشت میلیارد متر مکعب در بخش حمل و نقل به مصرف رسیده است.

محمدحسینی با اشاره به اینکه سال گذشته بیش از یک‌هزار کیلومتر خط لوله جدید به بهره برداری رسید، گفت: ۲.۷ میلیارد متر مکعب ذخیره سازی در شوریجه و سراجه بوده نیز در سال گذشته انجام شده است.

مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی گاز ایران با تاکید بر اینکه تامین ۸۰ درصد سوخت نیروگاه ها بر عهده شرکت ملی گاز ایران بوده است، خاطرنشان‌کرد: سال گذشته چهار میلیارد متر مکعب افزایش تولید گاز ترش در کشور انجام شده است.

وی ادامه‌داد: در زمستان سال گذشته و در ایام اوج مصرف، روزانه ۸۶۵ میلیون متر مکعب گاز سبک تحویل خطوط شد.

محمدحسینی با بیان اینکه سال گذشته گازهای فلر در مجموعه پارس جنوبی تعیین تکلیف شد، تصریح‌کرد: میزان گازسوزی در پارس جنوبی ۳.۲ میلیارد متر مکعب بود که با اقدامات انجام شده به ۱.۸ میلیارد متر مکعب کاهش پیدا کرد و گاز سوزی در پارس جنوبی کاهش داشته است.

وی اظهار داشت: پارسال بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان از منابع داخلی شرکت (که حاصل از فروش اتان و ال پی جی بود)، صرف سرمایه گذاری در بخش های خدمت رسانی و زیرساخت ها شد.

مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی گاز ایران با اشاره به اینکه امسال هم ۵۵ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در این زمینه خواهد شد، ادامه‌داد: محدودیت منابع مالی و در دسترس بودن برای شرکت حائز اهمیت است و در برنامه هفتم توسعه صنعت گاز نیاز به ۴۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری دارد.

وی تاکید کرد: از این میزان حدود ۲۰ میلیارد دلار فرصت هایی است که با مشارکت بخش خصوصی و سرمایه گذاران قابل تحقق است.

محمدحسینی با اشاره به اینکه اصلاحیه های مصوبه‌های قبلی شورای اقتصاد و شیوه نامه ای که به‌تازگی وزیر نفت ابلاع کرد با هدف پیک سایی و رفع محدودیت در صنایع عمده انجام شده است، گفت: رونمایی از شیوه نامه ذخیره‌سازی روزمینی گاز و واردات ال ان جی را در این جلسه خواهیم داشت و در این راستا فراخوان گسترده ای انجام شده است.

وی بیان‌داشت: فرصت های سرمایه گذاری به‌طور عمده مشتمل بر بحث هایی در راستای شبکه خطوط انتقال است که شروع آن را امسال خواهیم داشت و سرمایه گذاران می توانند در آنها حضور پیدا کنند.

عضو هیات مدیره شرکت ملی گاز ایران افزود: مهمترین این طرح ها خط ۱۱ سراسری است که به‌طول تقریبی یک‌هزار و 500 کیلومتر با سرمایه گذاری سه میلیارد دلاری آغاز می شود.

وی با اشاره به طرح های ذخیره سازی، ادامه‌داد: ذخیره سازی در «یورتشا» تا ۲۳۰ میلیون متر مکعب و در گنبد نمکی «نصرآباد» کاشان ۵۰۰ میلیون متر مکعب به برداشت در اوج مصرف کمک می کند.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها