کد خبر 151500

هشدار وزیر خزانه‌داری آمریکا درباره نکول بدهی کشورش

جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا طی اظهاراتی هشدار داد که عدم افزایش سقف بدهی دولت و نکول بدهی این کشور می‌تواند عواقب گسترده‌ای برای اقتصاد آمریکا و جهان داشته باشد.

هشدار وزیر خزانه‌داری آمریکا درباره نکول بدهی کشورش

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از راشاتودی، جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا طی اظهاراتی در روز سه شنبه هشدار داد که عدم افزایش سقف بدهی دولت و نکول بدهی این کشور می‌تواند عواقب گسترده‌ای برای اقتصاد آمریکا و جهان داشته باشد.

وی در نشست گروه تجاری بانکداران جامعه مستقل آمریکا تأکید که "زمان برای کنگره برای برداشتن محدودیت 31.4 تریلیون دلاری برای استقراض این کشور در حال اتمام است".

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و مجلس نمایندگان این کشور که تحت کنترل جمهوری‌خواهان است، ماه‌ها بر سر این موضوع به بن‌بست رسیده‌اند.

این در حالی است که خزانه‌داری آمریکا بارها هشدار داده است که اگر این سقف برداشته نشود، این کشور ممکن است در تاریخ اول ژوئن با اولین نکول خود مواجه شود.

یلن هشدار داد: هر روزی که کنگره اقدامی (برای حل این موضوع) نمی‌کند، ما با افزایش هزینه‌های اقتصادی مواجه می‌شویم که می‌تواند اقتصاد ایالات متحده را کند کند... ضروری است که کنگره در اسرع وقت اقدام کند... یک قصور ایالات متحده منجر به یک فاجعه اقتصادی و مالی خواهد شد.

این مقام آمریکایی در ادامه تأکید کرد که گزینه‌های وزارتخانه وی برای اقدامات حسابداری اضطراری که در ماه‌های اخیر برای جلوگیری از نکول اجرا شده، رو به اتمام است.

به گفته یلن، یک نکول بدهی باعث توقف پیشرفت اقتصادی این کشور و ایجاد یک "طوفان اقتصادی و مالی بی سابقه" می‌شود. این امر منجر به از دست دادن درآمد، رکود اقتصادی در ایالات متحده و آسیب به اقتصاد جهانی می شود.

وی گفت: بازار خزانه‌داری ایالات متحده به عنوان بستر اصلی سیستم مالی جهانی عمل می کند... جهان هرگز شک نکرده است که آمریکا اصل و سود اوراق قرضه خود را به طور کامل و به موقع پرداخت خواهد کرد.

وزیر خزانه‌داری آمریکا افزود: نکول بدهی می تواند پایه‌هایی را که نظام مالی ما روی آن‌ استوار است، در هم بشکند.

یلن همچنین اظهار داشت که این به نوبه خود منجر به "هراس در سراسر جهان"، ایجاد درخواست برای سرمایه، فرار سرمایه‌گذاران و به وقوع پیوستن حراج کردن اموال می‌شود.

جو بایدن قرار بود با کوین مک کارتی، رئیس جمهوری خواه مجلس نمایندگان و سه رهبر ارشد دیگر کنگره دیدار کند تا در مورد توافق احتمالی برای افزایش سقف بدهی دولت در اواخر روز سه شنبه گفتگو کند.

ارسال نظر

تازه ها