کد خبر 151263

ترکیه خواهان پس گرفتن مبلغ خرید جنگنده اف - 35 از آمریکاست

وزیر امور خارجه ترکیه اعلام کرد که آنکارا منتظر تصمیم آمریکا برای تأیید خرید جنگنده‌های اف.۳۵ خریداری شده نخواهد ماند و خواهان بازپس گیری مبلغ ۱.۴ میلیارد دلار سفارش خرید خود است.

ترکیه خواهان پس گرفتن مبلغ خرید جنگنده اف - 35 از آمریکاست

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، مولود چاووش اوغلو در مصاحبه با سی.ان.ان.ترک با اشاره به آغاز اقدامات ترکیه برای بازپس گیری مبلغ خرید اف.۳۵ از آمریکا و انجام دیدارهای مقامات دو کشور در این زمینه گفت: آنکارا همانند سفارش خرید ناموفق موشک‌های پاتریوت، نمی‌تواند منتظر تصویب کنگره آمریکا بماند.

دونالد ترامپ رییس جمهور سابق آمریکا اوایل تابستان سال ۲۰۱۹ میلادی اعلام کرد که برنامه تحویل جنگنده اف.۳۵ را به علت خرید سامانه های موشکی اس.۴۰۰ توسط ترکیه، لغو کرده است.

دولت ترکیه که در برنامه ساخت این هواپیما نیز مشارکت داشته است، طی سه سال اخیر تلاش کرد تا دولت آمریکا را متقاعد به تحویل سفارش خود کند ولی مقامات واشنگتن همواره تصویب و تایید کنگره را برای تحویل این جنگنده ها جزو الزامات قانونی اعلام می کنند.

مقامات آنکارا در پی کارشکنی و مخالفت کنگره با تحویل جنگنده‎های اف.۳۵ به ترکیه، انصراف خود از خرید آن را اعلام کرده و خواهان دریافت مبلغ پرداخت شد قرارداد این خرید نظامی هستند.

ترکیه سفارش خرید ۱۰۰ فروند جنگنده اف.۳۵ به ارزش ۱.۴ میلیارد دلار را به آمریکا داده و مبلغ این خرید نظامی را نیز پرداخت کرده است.

آنکارا ادعای آمریکا در مورد خطر سامانه‌های دفاع موشکی اس.۴۰۰ برای اف.۳۵ را رد کرده اند و خیلی از کارشناسان علت خودداری آمریکا از تحویل اف.۳۵ را خرید موشک های روسی توسط ترکیه اعلام می کنند در حالی که دولت ترکیه مدعی است که با انصراف آمریکا از تحویل اف.۳۵ و پاتریوت و برای تامین امنیت خود مجبور به خرید موشک های اس.۴۰۰ روسی شده است

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها