کد خبر 150950

اردوغان: اجازه تجزیه ترکیه با انتخابات را نخواهم داد

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در یک سخنرانی انتخاباتی در شهر استانبول گفت که اجازه نخواهد داد رقبای او کشور ترکیه را با انتخابات تجزیه کنند.

اردوغان: اجازه تجزیه ترکیه با انتخابات را نخواهم داد

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، رجب طیب اردوغان در این گردهمایی انتخاباتی که در فرودگاه آتاترک و بنا به ادعای رسانه‌ها با حضور بیش از ۱.۷ میلیون نفر برگزار شد، افزود: اجازه نخواهیم داد که قلیچداراوغلو با همراهی سازمان‌های تروریستی، کشور ترکیه را تجزیه کند.

وی بیان کرد: اگر استانبول بله بگوید، کار انتخابات تمام شده است و ما یک نفر (کمال قلیچداراوغلو جدی‌ترین رقیب اردوغان) را بازنشسته خواهیم کرد.

نامزد ائتلاف جمهور با بیان اینکه رسانه ها و روزنامه‌های اروپا اکنون این تجمع استانبول را رصد و تماشا می کنند، اظهار کرد: امیدوارم که ماسک از چهره کسانی که درباره ترکیه محاسبات سیاه کرده اند، بیفتد.

وی تجمع امروز هوادارانش در استانبول را بهترین پاسخ به رقبای خود دانست و با پیش بینی برنده شدن خود در انتخابات تاکید کرد: بعد از انتخابات به همه ۷۹ استان ترکیه سفر کرده و از همه مردم به طور حضوری قدردانی خواهم کرد.

اردوغان همچنین با برشمردن خدمات دولت و حزب عدالت و توسعه در طول دو دهه گذشته در کشور ترکیه گفت: کسانی که کمپین جهانی راه انداخته و گفتند که اردوغان باید برود، امروز جواب خود را گرفتند.

وی رقبای خود را عوامل گروه‌های تروریستی ساکن در کوهستان قندیل خواند و افزود: آنها پشت درهای بسته باهم ملاقات کرده و نقشی را که به آنها محول شده است، ایفا می کنند ولی مردم ترکیه در روز یکشنبه هفته آینده با حس میهن پرستی، صندوق‌های رای را پر خواهند کرد.

در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ترکیه که همزمان با انتخابات پارلمانی این کشور برگزار می شود، «رجب طیب اردوغان» که از سوی ائتلاف جمهور، «کمال قلیچدار اوغلو» از سوی ائتلاف ملت، «محرم اینجه» از سوی حزب مملکت و «سینان اوغان» از سوی ائتلاف آتا حمایت می‌شوند، به عنوان چهار نامزد نهایی در حال رقابت هستند.

مردم ترکیه این روزها در حال ارزیابی وعده‌ها و مواضع این چهار نامزد انتخابات ریاست جمهوری هستند و همزمان، نامزدهای انتخاباتی و هواداران آنها نیز با حضور در تجمعات انتخاباتی در شهرهای مختلف این کشور، برنامه‌های تبلیغاتی خود را دنبال می‌کنند.

انتخابات همزمان ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه در داخل این کشور ۱۴ ماه می ۲۰۲۳(۲۴ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲) برگزار می‌شود و در صورت کشیده شدن انتخابات ریاست جمهوری به دور دوم، دور دوم این رقابت سیاسی در روز یکشنبه ۲۸ ماه مِی ۲۰۲۳(۷ خردادماه ۱۴۰۲) برگزار خواهد شد.

۶۴ میلیون و ۱۱۳ هزار و ۹۴۱ نفر برای حضور در انتخابات همزمان ریاست جمهوری و پارلمانی ترکیه واجد شرایط رای دادن هستند که سه میلیون و ۴۱۶ هزار و ۹۸ نفر از آنها در خارج از کشور ترکیه به سر می برند.

برای حضور در رقابت بیست و هشتمین دوره انتخابات پارلمانی ترکیه نیز که همزمان با انتخابات ریاست جمهوری این کشور در حال برگزاری است، نامزدهای ۲۴ حزب به همراه ۱۵۱ نامزد مستقل برای کسب ۶۰۰ کرسی مجلس در ۸۷ حوزه انتخابیه به رقابت می‌پردازند.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها