کد خبر 150861

مشاور مسکن، وزیر راه و شهرسازی خبر داد؛

آغاز فعالیت گشت شناسایی خانه‌های خالی در تهران و پردیس

سید جواد سادات فیرزنی گفت: از امروز در تهران و شهرهای اقماری، گشت‌هایی متشکل از وزارت راه و شهرسازی، شهرداری، سازمان امور مالیاتی برای شناسایی میدانی خانه‌های خالی در مناطق مختلف شهری برقرار خواهد شد. مهم‌ترین ملاک وزارت راه و شهرسازی برای خالی نبودن خانه‌های خالی، پرکردن اطلاعات در سامانه ملی املاک و اسکان است.

آغاز فعالیت گشت شناسایی خانه‌های خالی در تهران و پردیس

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، سید جواد سادات فیرزنی گفت: از امروز در تهران و شهرهای اقماری، گشت‌هایی متشکل از وزارت راه و شهرسازی، شهرداری، سازمان امور مالیاتی برای شناسایی میدانی خانه‌های خالی در مناطق مختلف شهری برقرار خواهد شد. مهم‌ترین ملاک وزارت راه و شهرسازی برای خالی نبودن خانه‌های خالی، پرکردن اطلاعات در سامانه ملی املاک و اسکان است.

به نقل از ایرنا، سید جواد سادات فیرزنی، مشاور مسکن وزیر راه و شهرسازی با اشاره به برنامه‌های ساماندهی بازار مسکن و جلساتی که با موضوع تنظیم بازار مسکن در ساختمان دادمان برگزار شد، گفت: امسال با توجه‌ به محدودیت‌هایی که برای مردم ایجاد شده است، بسته اجرایی در مورد املاک مسکونی تعریف شده و در تلاشیم تا اثربخشی مناسبی بر بازار اجاره‌ واحدهای مسکونی داشته باشد.

مشاور مسکن وزیر راه و شهرسازی با اشاره به محور سرعت‌بخشی به کشف خانه‌های خالی بر پایه قانون مالیات بر خانه‌های خالی، اظهار داشت: به‌زودی گشت‌هایی متشکل از وزارت راه و شهرسازی، شهرداری، سازمان امور مالیاتی برای شناسایی میدانی خانه‌های خالی در مناطق مختلف شهری برقرار خواهد شد. این اتفاق از امروز در تهران و شهرهای اقماری از جمله پردیس شروع خواهد شد.

تعداد فراوانی از خانه‌های خالی شناسایی شده‌اند که پیشنهاد می‌دهیم تا ۱۵ روز آتی مالکان در کلان‌شهرها به‌ویژه شهر تهران نسبت به عرضه این واحدها به بازار مسکن اقدام نمایند

سادات فیرزنی گفت: بر اساس داده‌های دستگاه‌های مختلف تعداد فراوانی از خانه‌های خالی شناسایی شده‌اند که پیشنهاد می‌دهیم تا ۱۵ روز آتی مالکان در کلان‌شهرها به‌ویژه شهر تهران نسبت به عرضه این واحدها به بازار مسکن اقدام نمایند. گشت‌های شناسایی خانه‌های خالی با مراجعه به خانه‌های خالی برگه تشخیص مالیاتی برای مالکان این واحدها صادر می‌کنند. در این‌ خصوص هماهنگی‌های اولیه با شهرداری تهران و سایر دستگاه‌های دولتی انجام شده است تا اشتراک‌گذاری اطلاعاتی این واحدهای خالی در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار گیرد.

وی در خصوص اطلاعات خانه‌های خالی اعلام کرد: وزارت راه و شهرسازی در گام نخست از سامانه‌هایی که در اختیار داشته و همچنین اطلاعاتی که از سامانه‌های سایر دستگاه‌ها اخذ کرده، بزرگ مالکانی که دارای خانه‌های خالی هستند از جمله بانک‌ها و سایر نهادهای دولتی را شناسایی کرده و برای تعدادی از آنها برگه تشخیص ارائه شده است و تعدادی از آنها نیز تعیین تکلیف شده است.

مهم‌ترین ملاک وزارت راه و شهرسازی برای خالی نبودن خانه‌های خالی، پرکردن اطلاعات در سامانه ملی املاک و اسکان است.

مشاور مسکن وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه شهروندان اطلاعات خود را در سامانه ملی املاک و اسکان ثبت نمایند، تصریح کرد: مهم‌ترین ملاک وزارت راه و شهرسازی برای خالی نبودن خانه‌های خالی، پرکردن اطلاعات در سامانه ملی املاک و اسکان است.

مشاور وزیر راه و شهرسازی در بخش دیگری از برنامه‌ریزی‌های انجام شده به ساماندهی بنگاه‌های مشاوران املاک اشاره کرد و افزود: در این زمینه برخورد با بنگاه‌های املاک غیرمجاز و بررسی تخلفات پرتکرار در بنگاه‌های املاک مدنظر قرار خواهد گرفت. انتظار وزارت راه و شهرسازی پشتیبانی اتحادیه مشاوران املاک از درک بازار معاملات مسکن در شرایط دشوار کنونی است. برخورد با بنگاه‌های مشاور املاک غیرمجاز در برنامه است. زیرا در یک دهه گذشته برخورد با این بنگاه‌های غیرمجاز انجام نشده ازاین‌رو بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده وزارت راه و شهرسازی شناسایی این بنگاه‌ها را از امروز در شهرهای جدید همچون پردیس آغاز می‌کند و به‌مرور تعداد این گشت‌ها افزایش خواهد یافت.

به گفته وی، در ابتدا دو شهر جدید پردیس، پرند و در گام بعدی شهر جدید هشتگرد از نظر شناسایی خانه‌های خالی مورد بازدید گشت‌ها قرار خواهند گرفت و در کلان‌شهرها نیز در ابتدا در تهران و سپس سایر کلان‌شهرها، گشت‌های شناسایی خانه‌های خالی فعال خواهند شد. در این گشت‌ها، نمایندگان اصناف و سازمان امور مالیاتی، نمایندگان وزارت راه و شهرسازی حضور دارند تا تخلفات را بررسی و اعلام نظر کنند.

بنگاه‌های املاک فاقد مجوز سریعاً نسبت به اخذ مجوز اقدام کنند

وی مهم‌ترین تخلفات احتمالی بنگاه‌های معاملات املاک را نداشتن مجوز و همچنین عدم ارائه کد رهگیری برشمرد و افزود: بر اساس ماده ۱۸ قانون جهش دانش‌بنیان، بنگاه‌های مشاور املاک، موجران و مالکان مکلف به دریافت کد رهگیری از سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات هستند؛ بنابراین معاملات خریدوفروش و اجاره باید دارای کد رهگیری باشند، از جمله تخلفات بنگاه‌های مشاوران املاک، اجاره توکن‌های متصل به سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات است که بر اساس قانون دادن توکن این سامانه به‌غیراز صاحب جواز تخلف محسوب می‌شود و این موضوع حتماً مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

مشاور وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه رعایت سقف قیمتی افزایش حداکثر ۲۵ درصد تا پایان این ماه دوام خواهد داشت، بیان داشت: سال گذشته سران قوا ابلاغیه‌ای در خصوص رعایت افزایش سقف اجاره‌بها حداکثر تا ۲۵ درصد داشتند و ما انتظار داشتیم تا مشاوران املاک به این هر چه بیشتر رعایت‌شدن این امر کمک نمایند.

سادات توضیح داد: یکی از تخلفات رایج در بنگاه‌های معاملات املاک اخذ حق‌الزحمه است که میزان آن شفاف و تعیین شده است که مشاوران املاک ملزم به رعایت میزان تعیین شده بوده و هستند.

مشاور مسکن وزیر راه و شهرسازی گفت: بنگاه‌های معاملات املاک غیرمجاز را یکی از دلایل افزایش غیرواقعی و سوداگرانه قیمت مسکن می‌دانیم عزم خود را جزم کرده‌ایم تا با کمک سایر نهادها در شناسایی بنگاه‌های غیرمجاز و ساماندهی بنگاه‌های مشاور املاک مجاز بتوانیم کمکی به بازار اجاره امسال کنیم.

تشکیل پویش صاحبخانه خوب و بنگاه معاملات امین

پویش‌های "صاحبخانه خوب و بنگاه معاملات امین" امسال راه‌اندازی و معرفی می‌شود

سادات ادامه داد: پویش‌های "صاحبخانه خوب و بنگاه معاملات امین" امسال راه‌اندازی و معرفی می‌شود که در آینده نزدیک جزئیات بیشتری در این باره خواهیم گفت. با توجه به خلاءهای قانونی در بازار اجاره، بسته دوفوریتی با پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی و با همکاری با کمیسیون عمران مجلس تدوین شده که امیدوار هستیم تا این بسته در هفته جاری در مجلس بررسی و به تصویب نهایی برسد.

سکوهای ارائه آگهی معاملات مسکن ساماندهی می‌شود

وی از ساماندهی سکوهای ارائه آگهی معاملات مسکن نیز خبر داد و گفت: با همکاری سکوهای ارائه آگهی در تلاش هستیم تا سازوکاری را تدوین کنیم تا از انتشار آگهی‌های غیرواقعی توسط آگهی‌دهندگان غیرواقعی جلوگیری کنیم. مهم‌ترین اثری که این موضوع دارد ارائه آگهی بااصالت برای مردم و شفافیت برای متقاضیان است. همچنین در برنامه است تا قیمت‌ها به سمت قیمت‌های منصفانه برود.

ارسال نظر

تازه ها