کد خبر 150820

قلیچدار اوغلو: رابطه با غرب به رابطه با روسیه ترجیح می‌دهم

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه روز جمعه در مصاحبه با شبکه خبری بی‌بی‌سی گفت در صورتی که در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه پیروز شود، روابط با غرب را به رابطه با روسیه ترجیح می‌دهد.

قلیچدار اوغلو: رابطه با غرب به رابطه با روسیه ترجیح می‌دهم

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد،  «کمال قلیچدار اوغلو» نامزد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه گفت در صورتی که در انتخابات آتی این کشور پیروز شود دموکراسی و آزادی را برای ترکیه به ارمغان خواهد آورد.

وی که با شبکه خبری انگلیسی «بی‌بی‌سی» مصاحبه می‌کرد، اضافه کرد: «برای همه آزادی به ارمغان می‌آورم و آزادانه می‌توانند از من انتقاد کنند و این اطمینان را می‌دهم که این حق را خواهند داشت. مردم نمی‌خواهند که پلیس صبح زود به منزلشان بیاید و تنها به دلیل توئیت زدن بازداشت شوند».

خبرنگار بی‌بی‌سی درباره این موضوع پرسید که ممکن است اردوغان نتیجه انتخابات را نپذیرد که قلیچدار اوغلو در این باره گفت: «ما به اردوغان، شورای انتخابات و قضات وی اعتماد نداریم و ما بارها این را گفته‌ایم. ما با قراردادن بیش از یک ناظر در هر مرکز انتخابات می‌خواهیم این اطمینان را داشته باشیم که رای گیری به صورت مناسب انجام می‌شود».

خبرنگار بی‌بی‌سی در ادامه از وی پرسید در صورتی که انتخاب شوید روابط با روسیه برای شما مهمتر خواهد بود یا روابط با غرب، که وی پاسخ داد: روابط با غرب، ما در سال 1963 اعلام کردیم که می‌خواهیم به اتحادیه اروپا بپیوندیم. ما می‌خواهیم بخشی از جهان متمدن باشیم اما اردوغان اینگونه فکر نمی‌کند و مخالف آن باقی مانده است. وی می‌خواهد بیشتر دیکتاتور باشد. ما خواستار رسانه‌های آزاد و سیستم قضایی مستقل هستیم». 

خبرنگار بی‌بی‌سی از قلیچدار پرسید در صورتی که در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود آیا اردوغان را به دلیل اقداماتش طی 20 سال قدرت مورد محاکمه قرار خواهد داد که وی پاسخ داد: «اگر وی یا هرکدام از متحدانش اقداماتی انجام داده باشند، تمامی جزئیات اقداماتشان توسط مقامات بازبینی خواهد شد و این موضوع به مقامات ارجاع داده می‌شود من هیچ نیتی برای نابودی وی با نفرت یا عصبانیت از اقداماتی که انجام داده ندارم».

اردوغان و رقیبش کمال قلیچداراوغلو دو نامزد اصلی انتخابات ترکیه هستند که برای پیروزی در دور اول انتخابات، باید بالای ۵۰ درصد آرا را کسب کنند. بسیاری از کارشناسان چنین نتیجه‌ای را غیرمحتمل می‌دانند. در این صورت، دور دوم انتخابات ۲۸ مه (هفتم خرداد) برگزار خواهد شد و نامزدی که آرای بیشتری کسب کند، پیروز آن خواهد بود. 

منبع: فارس 

ارسال نظر

تازه ها